Kõrge TSH, ft4 norm 15.04.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist! Hüpotüreoos aastaid, viimased 5 a türoksiini doos 150mcg. Kaebused hetkel: pidev väsimus, kurnatus viimasel ajal, raskused kontsentreerumisel. Viimasel ajal kergelt halvenes esmakordselt nägemine, esineb stenokardia aeg ajalt, kuid EKG ii.
Hetkel stressirohke periood + tekkinud esmakordselt põletikuline soolehaigus (?) - seedehäired, iiveldus, täiskõhu tunne, maovalu, aeg ajalt kõhulahtisus, pidev kõhuphitus. Eile teostatud analüüsides TSH 18.3, ft4 16.4. Ravimit võtmisel viimasel ajal esines kõikumisi nii ajas (võetud õhtul) kui ka 2-3x jäi üldse võtmata, kuid mitte järjest ning enne seda võetud korralikult. Lisaks B12, foolhape, D vit defitsiit (kõik kriitiliselt madalad esmakordselt elus), kerge leukotsütoos, mida võiks seostada GI trakti probleemiga, mis vajaks uurimist pärast karantiini. Küsimus: kas oleks tarvis korrigeerida türoksiini doosi? Lisaks, kas on tarvis teha lisaanalüüse, nt soole onko markereid vaadata vm või alustada vit. asendamisega, teha kilpnäärme näitajate uus kontroll mõne aja pärast, karantiini lõppemisel pöörduda plaaniliselt gastroenteroloogi juurde? Tänan abi eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH tõus viitab varasemale ravikatkestusele ja seoses sooletalitlushäiretega on võib-olla ka L-türoksiini imendumine olnud mõnevõrra häiritud. Samas on FT4 normi piires. Seega ma L-türoksiini annust suurendada ei soovita. Küll aga tuleb ravimit võtta reeglipäraselt ja kindlasti hommikul enne sööki. Seedetrakti probleemide osas tuleb loomulikult selgust saada, kuid pahaloomulist haigust ma pigem ei kahtlustaks. Arvestades Teie vanust ja sugu ning korras EKG-d, pean ka stenokardia esinemist Teil väga vähetõenäoliseks. TSH ja FT4 määramist tuleks 2-3 kuu möödudes kindlasti korrata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.