Menstruatsiooni ja rasva suhe 13.07.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Menstruatsioon on ära jäänud 4 aastat. Kadus ära kohe, kui hakkasin kaalust alla võtma (muutsin toitumist ja hakkain trenni tegema, kaal langes aeglaselt).
Olen uurinud ja leidnud infot, et mõnel naisel on vaja üsna kõrget rasva massi selleks, et toimuks menstruatsioon. Kas see on tõsi? Ehk näiteks peab olema KMI 22 või 23, ilma, et teeks lihastrenni, seega enamus sellest oleks rasv. Ning menstruatsiooni olemasolu ei sõltu mitte kehamassist vaid rasva massist? Ehk võttes juurde lihast, pole tulemus sama. Ning mõnel naisel pole võimalik näha välja heas vormis?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Heas vormis võib olla ikka iga noor naine. Hea vorm seda just tähendabki, et naine on terve ja võimeline viljastuma. Kui organism on näljutamise ja ülemäärase füüsilise koormuse tagajärjel viljatu - mis heast vormist saab sel juhul rääkida? Soovitan tungivalt oma günekoloogiga nõu pidada. 4 aastat kestnud amenorröa 19-aastasel neiul ei ole mingil juhul normaalne. Kui ei selgu muud põhjust peale ületreenimise ja vale toitumise, tuleb koormusi langetada ja toitumist muuta. Igal juhul peate saama vähemalt asendusravi, et hormoonide normaalset tsüklilisust säilitada (kasvõi hormonaalsete kontratseptiivide abil).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.