Kilpnäärme alatalitus 22.09.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, meeleheitlik mure seoses kaaluga, suvel avastas perearst vereanalüüsi tehes, et mul on kilpnäärme alatalitus, kaal tõusis juba talvest saati, ja mens. tsükkel jäi ära, närvilisus ja uimasus pealekauba, saadeti ultrahelisse aga sealt ei leitud midagi, nüüd söön hommiku tühja kõhu peale 1 tbl päevas vist elu lõpuni, et hormoonitase korras oleks. Siit suur valupunkti küsimus- kuidas saada ülekaalu algsele kaalule, kaal on jäänud stabiilseks peale rohu võtmist aga alla enam ei lähe, olen 13 kg ülekaalus, KMI on 28. Prn endokrinoloog soovitas hommikuti süüa ja tihti päeva jooksul närida puuvilju, mis siiamaani oli võõras mulle, proovinud olen igat pidi, arsti soovituste järgi ja internetis toiitumisspetsialistide nõuandmiste järgi aga ei midagi. Liigun ning söön vähe, sest lõpuks ikkagi igaüks leiab individuaalse toitumiskava, kuidas tema organism harjunud on. Käin jalutamas, trennis nädalas ja päevas joon 2 l vett päevas, + rohelist teed. Masendus juba, uus garderoob ja süda rasvas, jooksta ka ei jõua, ujumine ei meeldi, kas mingeid ravimeid on mis ainevahetust kiirendaks või ainult õuna päevad läbi sööma, pea hakkab lõpuks dieetidest ringi käima, olen igast variante proovinud :( tulemusteta, terve elu on kaalu jälgimine mul elustiil sest ta kõigub nagu ilmakraadid. Palun nõu ja asjalikku abi, ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks pöördute Te valel aadressil. Endokrinoloog ei ole dieediarst, personaaltreener ega tegele kaalu langetamisega. Tegeleme küll kilpnäärme raviga, kuid kui hormoonid korras, on meie nõu otsas. Üldiseid tervisliku eluviisi soovitusi võime loomulikult jagada nagu iga teinegi tohter, kuid ülekaalu põhjused on igal konkreetsel juhul siiski individuaalsed ja isik, kes Teile pädevaid soovitusi tahaks anda, peab omama ülevaadet Teie toitumisharjumustest, tervislikust seisundist, kehalisest võimekusest jne.
Kaalu ja pikkuse suhte alusel Teil rasvtõbe veel diagnoosida ei saa, olete lihtsalt ülekaaluline. Bariaatrilisele operatsioonile (nn. maovähendamislõikusele) minemiseks Teil seega näidustus puudub. Üle jääb dieet ja füüsiline koormus. Tõestatud toimega kaalu langetavaid ravimeid momendil saada ei ole.
Jalutavad pensionärid, 27-aastane mees jalutamisega kaalus alla ei võta. Tuleb leida mingi piisava aeroobse koormusega spordiala, mis aitab kaloreid põletada. Dieet ei pea olema keeruline ja päriselt loobuda pole ühestki toidust vaja. Ööpäevane toiduga saadav kaloraaz peab aga olema väiksem, kui kulutatav kalorite hulk. Mitte palju väiksem, kuid seda pikka aega ja pidevalt. 13kg kaotamine võiks olla 1 aasta kestev projekt ja ka peale soovitud kaalu saavutamist tuleb selle säilitamisega pidevalt tegeleda.
Tegelikult soovitan pöörduda oma tervisemuredega Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliinikusse Tallinnas, Gonsiori 3. Seal võtab vastu ka dietoloog ja probleemile lähenetakse kompleksselt kõiki Teie iseärasusi arvestades.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.