Kilpnäärmepõletik 16.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

25.02.2010 kilpnäärme sonograafia:
Normaalse asetusega; maht hinnangulisest tagasihoidlikult suurenenud; Istmus 4,5mm; ehhogeensus madalam/langenud; ehhotekstuur on veidi ebaühtlane; sõlmi ei leidu; kontuur ebakorrapärane.

Arstipoolne diagnoos muudetud- viited autoimmuunsele protsessile. Patsiendil on krooniline autoimmuunne kilpnäärmehaigus, mis püsib eutüreoidses faasis?

Keerulised sõnad, või-bolla saaks kuidagi seda seletada, kas asi on tõsine või kas see võib aja jooksul muutuda tõsisemaks? Mida ma pean tegema, et aidata kaasa enda tervenemisele? Kas piimatoodete ja loomaliha mitte tarbimine võib olla ka väike osa probleemist? Kuid kõige tähtsam küsimus, kuidas mõjub selline diagnoos rasestumisele, kas sellega võib tekkida probleeme? Olen ka selle 2 aastaga kaalus juurde võtnud, kas see võib olla tingitud kilpnäärmest?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ultrahelileid vastab kilpnäärme autoimmuunsele protsessile (autoimmuunne protsess on ka krooniline autoimmuunne türeoidiit). Kahjuks ei sisaldu Teie kirjas ühtegi hormoonanalüüsi ega kilpnäärmevastaste antikehade tiitrit. Kuna kilpnäärme autoimmuunse haiguse küsimus on üles kerkinud, oletan, et antikehade tiiter on kõrge. Kuna Te mingit ravi pole saanud, oletan, et hormoonanalüüs on korras (sellele viitab ka väljend "eutüreoidne faas").
Kilpnäärme autoimmuunne haigus (tõenäoliselt krooniline autoimmuunne türeoidiit) on päriliku eelsoodumusega haigus, mida välja ravida pole võimalik. Kui kilpnäärme talitlus püsib korras, Te mingit ravi ei vaja. Sel juhul ei põhjusta kilpnääre ka probleeme rasestumisel ega kaalutõusu. Kui tekib üle- või alatalitlus, hakkate saama vastavat ravi. Kord aastas on vajalik kilpnäärmehormoonide kontroll, et talitlushäire tekkimine ei saaks märkamatuks jääda. Ise Te kahjuks olukorda mõjutada ei saa, ei dieedi ega millegi muuga.
Täiendavaid selgitusi annab kindlasti Teie raviarst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.