Kas ainevahetushäire? 16.06.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 34 aaastane naine. Kunagi polnud kehakaaluga probleeme, aga nüüd olen ilma mingi välise põhjuseta aastaga 20 kilo juurde võtnud. Toitumisharjumused on mul kogu aeg olnud aastast-aastasse samad( mitte ehk küll eriti korrapärased),aga kaal kõikus vaid kilo-paari kaupa, kui sedagi. Elustiil pole ka muutunud, kogu mu elu on olnud väga stressirohke ja on seda praegugi. Sporti pole ma kunagi harrastanud,kuid liigun siiski suht parasjagu- iga päev kõnnin kiirel sammul vähemalt kolm-neli kilomeetrit. Ja tihti kannan ka samaaegselt nelja-viie kiloset raskust käe otsas.
Viimase poole aastaga on lisandunud veel ka uued probleemid. Juuste katkemine ( iga kord peoga läbi juuste libistades või kammides on kamm või pihk juukseid tihedalt täis) .Hommikuti on kõht lahti, isegi siis, kui pole veel midagi söönud.Ka peale igat söömist on gaasid sees ja kõht veidi lahti. Higistama olen hakanud, varem ma peaegu üldse ei higistanud. Nüüd higistan ma ka siis ,kui polegi palav. Menss on muutunud paaril viimasel kuul natuke ebakorrapäraseks- üks kuu on tsükli pikkus 33 päeva ja verd tuleb 5-6 päeva, teinekord on tsükli pikkus 25 päeva ja vereeritus kestab vaid kolm päeva.
Perearst ei võtnud mind tõsiselt, kui ma tema poole pöördusin. Äkki polegi mul tõesti midagi viga ja ma olengi hüpohondrik ,nagu ta mulle mitte eriti sõbralikult väitis? Kuid tegelt...ma olen ikka mures küll. Millest see järsk kaalutõus, paari viimase kuuga lisandus jälle 5 kilo? Kas on mingeid ravimeid ,mis ainevahetust kontrolli all suudaks hoida?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui varem pole kaaluga probleeme olnud, kaalusite tõenäoliselt ca 60kg, peale kaalutõusu siis 80kg (ma küll ei usu päriselt, et see juhtus 1 aastaga, pigem ikka 3-5 aastaga). Elustiil ja toitumisharjumused pole eriti muutunud. Nüüd siis on aeg neid põhjalikult muuta! 34-aastaselt ja 80kg raskusena tulete kaalulangetamisega kindlasti edukalt toime.
Kõigepealt konkreetselt - milline on ööpäevane kaloraaz? Hakake pidama toidupäevikut ja olge enda vastu aus. Ostke kauplusest kaloriraamat ja püüdke kokku arvutada. Siis näete ka must-valgel, kust saaks kergesti kärpida. Et kaal langeks, peab ööpäevane kaloraaz olema 1200-1600 kcal. Käite iga päev 3-4 kilomeetrit 4-5kg-se toidukotiga? Kui Te lausa külakohas ei ela, ei tahaks uskuda, et vahemaad nii pikad on. Ostke sammumeeter ja näete, kas teete päevas vajalikud 10-12 tuhat sammu.
Ärge perearsti peale pahandage, vaid hoidke temaga ikka sidet. Igaks juhuks võiks üle kontrollida kilpnäärme talitluse ja arutada Teie seedehäirete põhjuseid. Kui perearst näeb, et olete hoolas ja püüate tõepoolest eluviisi tervislikumaks muuta, muutub ka tema suhtumine. Kui edusammud on visad tulema, võib perearst kirjutada Teile abiks ka mõne olemasoleva retseptiravimi (reduktiil, xenical).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.