Hormoonspiraal 09.05.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
(45 a.) mulle paigaldati paar aastat tagasi hormoonspiraal Mirena. Kuigi naistearstid väidavad, et see ei põhjusta ülekaalulisust, on mu kaal tõusnud kõvasti üle 10 kg (BMI 27,5). Foorumites olen lugenud sarnaseid probleeme just hormoonspiraaliga. Poole aasta jooksul pärast spiraali paigaldamist toimus soolestikus mingeid tormilisi muutusi - tugev kõhukorisemine (tõeliselt häiriv), kõhukinnisus. Nüüdseks on need probleemid möödas, kuid mittelangev kaal tekitab nii suurt muret, et häirib ka päevast töötegemist. Olen suhteliselt aktiivne. Iga päev kõnnin üle 5 km jala tööle ja tagasi. 2x nädalas käin trennis - 3 tundi. Ammu enam ei vaata saiakeste poole, sööki olen vähendanud poolele, aga miskit abi pole ka sellest, kaalu pole suutnud langetada ja on tekkinud põlvedega probleeme. Lugesin, et sellised sümptoomid võivad tekkida kilpnäärme alatalitluse korral. Kas võib üks hormoon pärssida teise hormooni mõju? Muidu on tervis korras. Kas sellel võib mingi seos olla? Kui see kaalutõus on seotud kilpnäärmega, kas ma peaksin Mirena eemaldama või lahendab probleemi kilpnäärme lisahormoonide tarvitamine? Kas kaalutõus on näidustus perearstilt vereproovi tegemiseks hormoonide kontrolliks (muidu pean selle eest maksma)?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hormoonspiraali võimalikku seost kaalutõusuga soovitan arutada oma günekoloogiga. Võib-olla oleks mõttekas kaaluda ka teisi rasestumisvastaseid vahendeid.
Kilpnäärme alatalitlus võib olla mõõduka kaalutõusu põhjuseks. Lisaks kaalu tõusule esinevad siis ka tursed, külmakartus, unisus, südametegevuse aeglustumine, naha kuivus. Arutage oma probleemi perearstiga ja kui perearst peab alatalitlust ülekaalu põhjusena võimalikuks, teeb ta ise vastava analüüsi või suunab Teid endokrinoloogi vastuvõtule. Kilpnäärme alatalitluse puhul lahendab probleemi asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.