diabeet ja füüsiline koormus 28.11.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, minul avastati II diabeet. Olen kaalulangetaval dieedil, tarvitan 3x metformiini ja käin ka trennis. Jõusaalis treener soovitab pärast trenni süüa mingit toitu, kus on palju süsivesikuid ja natukene valku (4:1), see võib olla mingi sportlaste batoonike või ms. Väidetavalt see suurendab insuliini tootmist organismis ja see omakorda põletab glükoosi. Ma ei oska võtta mingit seisukohta, kuna püüan oma dieedis vähendada süsivesikuid ja eelkõige "kiireid süsivesikuid". Mida ikka tohib süüa diabeetik pärast trenni, et glükoosi põletamine oleks võimalikult effektiivne.
Tänan.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hoolimata kalorivaesest ja magusavabast dieedist võite tõepoolest peale trenni veidi maiustamist endale lubada (sportlaste teraviljast ja kuivatatud puuviljadest batoonid sobivad hästi). Sel juhul lähevad imendunud glükoos ja fruktoos eelkõige lihaste kulutatud energiavarude taastamiseks, mitte rasvapolstriks. Muul ajal tuleb magusast hoiduda. Teil on 2. tüüpi suhkurtõbi ja insuliini on Teie organismis piisavalt, võtmeprobleemiks on kudede insuliinitundetus. Füüsiline treening teeb Teie lihased insuliintundlikumaks ja imendunud süsivesikud liiguvad kiiresti kudedesse, mitte ei jää verre suhkrusisaldust kergitama.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.