Küsimusi Teie vastuste kohta 23.07.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Lugedes mitmeid Teie vastuseid küsimustele seoses liigse karvakasvuga naistel, väidate, et esiteks on see ainult kosmeetiline probleem ning teiseks, et see on kehakaalu küsimus-kui kaalu langetada, kaob ka üleliigne karvakasv.
Siit ka küsimused:
*kuidas on taoline karvakasv naistel kosmeetiline probleem, kui seda põhjustab ilmselt testosterooni liiga kõrge tase, ega kosmeetik ju seda reguleeri?
*kelle poole pöörduda taolise murega, kui endokrinoloogidesse see teema ei puutu ning ka perearst ei oska midagi mõistlikku soovitada?
*isiklikult ei tunne ühtki naist, kes oleks paks ja samas karvane-ei usu, et see kaalutõusuga sel määral seotud on, nagu Teie vastustest välja lugeda võib

Tänades ja vastuseid ootama jäädes

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Armas Teist, et soovite diskuteerida.
* suurel enamusel naistest, kes hindavad oma karvakasvu liiga tugevaks, on meessuguhormoonide tase organismis täiesti normaalne, menstruaaltsükkel regulaarne ja ovulatoorne. Nende naistega meditsiin ei tegele. Võib soovitada kasutada teatud liiki hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid (Femina-35) või kui patsient on ülekaaluline, siis kehakaalu langetada (rasvkoes töötavad aromataasid naissuguhormoone ümber meessuguhormoonideks, seega mida rohkem rasva, seda rohkem meessuguhormooni).
* see, mida endokrinoloog või günekoloog teha saab, on kontrollida õigel ajal ja õigel viisil Teie hormoonide taset ja selgitada, kas "karvasusele" lisandub veel mingeid probleeme (menstruaaltsüklihäired, viljatus jne.) Kui esinevad hormonaalsed nihked ja liigne karvakasv on haigusliku muutuse väljenduseks, püüame aidata. Kui hormoonid korras ja haigust ei leia, ootavad Teid kosmeetikasalongid ja ilukliinikud.
* igaühel meist on oma elukogemus ja minul osaks sellest ka professionaalne kogemus. Tunnen palju naisi, kes on ülekaalulised ja liigse karvakasvuga. Polütsüstiliste ovaariumide sündroom, mis on üheks sagedasemaks meessuguhormoonide taseme tõusu ja liigse karvakasvu põhjuseks, seostub kindlalt ülekaaluga (esineb siiski mõnikord ka saledatel). Neil patsientidel mõjub kaalulangus kindlasti soodsalt nii hormonaalsele tasakaalule kui karvakasvule. Raskematel juhtudel kasutavad need patsiendid ka mitmesuguseid meessuguhormoonide taset vähendavaid preparaate.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.