Poomistunne kõris ? 06.07.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Lugesin Teie konstruktiivseid kommentaare küsimustele ja küsiks ka nõu veidi: olen 25 a väga vastutava tööga(stress) naine ja viimasel ajal on tekkinud poomistunne kõris. Lisaks sellele on mul - võiks öelda ohjeldamatu karvakasv juba mitmeid aastaid kummalistes piirkondades nagu rinnad! kõht ja kintsud kuni peaaegu põlvini välja. Vahaga eemaldamine ei näikse neid sugugi nõrgestavat. Lisaks veel näol " vuntsid" ja kaelal üksikud tugevad pigmenteerunud karvad (samuti kitkumine ei mõju). Juuksed lähevad 20 tunniga tõeliselt rasvaseks ning kehakaaluga on terve elu periooditi probleeme olnud. Mida arvate? Ja kui oleks vaja sekkuda siis kust alustada?

Lugupidamisega,
veel üks hädaline

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Poomistunne kõris on vägagi levinud psühhosomaatiline vaevus s.t. reaktsioon stressile. Kui perekonnas on teada kilpnäärmehaigusi, võiks siiski soovitada teha kilpnäärme ultraheliuuringu.
Karvakasv rindadel, reitel ja kõhu alaosas sõltub meessuguhormoonide tasemest naise organismis ja karvanääpsu tundlikkusest sellele. Iga naise organismis on ka teatav hulk meessuguhormoone. Tüsedusele kalduvatel naistel enam kui saledatel, kuna osaliselt toodetakse meessuguhormoone rasvkoes. Kui menstruaaltsükkel on korras ja ovulatsioonid toimuvad, on tegemist kosmeetilise probleemiga. Kui meessuguhormoonide suhteliselt kõrgem tase hakkab tsüklit mõjutama, tuleks abi otsida günekoloogilt. Soodsalt mõjuvad siin hormonaalsed antibeebipillid, mis nihutavad mees- ja naissuguhormoonide suhet naissuguhormoonide kasuks. Ka kehakaalu langus tuleb kasuks.
Juuste rasvasus ei ole üldjuhul ühegi endokriinhaiguse ilminguks. Juuksetüüp on pärilik ja oma mõju avaldavad mitmesugused keskkonnategurid (juuksehooldus, peakatte kandmise vajadus, stress jne.).
Tervitades,
dr. Anu Ambos