kolmas sagar kilpnäärmel? 17.02.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
käisin täna endokrinoloogi vastuvõtul (perearst saatis: ca kuu tagasi olid mul ühel päeval (6 korral ja järgneval ööl 2 korral) sellised kummalised hood: algselt läksid käed nõrgaks, süda pahaks ja üldise kogu keha nõrgaks ning mõistus ei suutnud enam selgelt mõelda -umbes 3-4 minutiks).
8 aastat tagasi avastati mul kilpnäärme tsüst: siis kirjutati ravim(nime ei mäleta), mis kilpnäärme töö enda peale võttis( et tsüst taandareneks). Kui olin seda ravimit 1-2 kuud võtnud, algas kaalulangus ning eelpoolkirjeldatud hood 2-3 korral nädalas. Arst tegi kõikvõimalikud südameuuringud, mis olid enam-vähem normis. Siis katkestasin selle rohu võtmise. Kaal taastus ning need hood kadusid. Kuni selle aasta jaanuarini. Vahepealsel perioodil olen käinud tsüsti näitamas, suuri muutusi pole olnud.
Täna: arst vaatas (vist sunograafiks nimetatava aparaadiga) kilpnääret ning ütles, et on tekkinud mingi kolmas sagar. Ja et see tuleb ära lõigata. Saatis mu vereproovile ja kaelast röntgenipilti tegema. Nädala pärast lähen arsti juurde tagasi. Veel sain teada, et väga kiire ei ole, see on lihtne operatsioon kohalikus haiglas ning et see, kui palju kilpnäärmest ära lõigatakse, selgub operatsioonil. Ja et võib-olla on vajalik veel kompuuteruuring.
Siit küsimus:
1)mis asi see kolmas sagar on (kas mingi kasvaja) ja kas saab ENNE OP-i kindlaks teha kas pahaloomuline?
2)kas saab ENNE OP-i kindlaks teha, kas kogu kilpnääre tuleb lõigata?
3)kas mingit ravi peale lõikuse sellisel puhul polegi?
Arsti juures läks kiireks, ei osanud kõike küsida.
(olen 41 a naine, 172 cm/56 kg).
Ette tänades vastuse eest,
Ülle

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Oletan, et kilpnäärme sonograafia (ultraheliuuring) näitas, et kilpnäärmesse on tekkinud sõlmelised muutused, mida seal varem ei olnud. Tegemist on healoomuliste kasvajatega, mis tasapisi suurenevad. Rääkides "kolmandast sagarast" tahtis tohter tõenäoliselt rahvalikult väljenduda ja anda Teile ettekujutust muutuste suurusest. Tegelikult on kilpnäärmel kaks sagarat, harvadel juhtudel esineb ka kolmas, kuid siis juba lapseeast peale, täiskasvanueas see enam juurde ei kasva. Sõlmeliste muutuste teket ja kasvu ei saa mingi ravimeetodiga piirata ja kui muutused on mahuliselt piisavalt suured, on operatiivne ravi tõepoolest ainus abinõu.
Enne lõikust tuleks siiski teha peennõelabiopsia sõlmelistest struktuuridest (materjali võtmine nõelaga tsütoloogiliseks uuringuks), et välistada pahaloomulisus. Kilpnäärmevähki esineb suhteliselt harva, kuid valvust ei tohiks kaotada. Hormoonanalüüs ja röntgenülesvõte kaelast hingetoru võimaliku nihkumise või kompressiooni hindamiseks on samuti omal kohal.
Kui muutused on healoomulised, eemaldab kirurg lõikusel enamasti üksnes sõlmelisusest haaratud kilpnäärmeosa ja jätab ühtlase struktuuriga osa alles. Siiski võib lõikuse käigus selguda, et kogu kipnääre on muutunud ja alles pole midagi jätta. Lõikus tehakse üldnarkoosis, kuid muidu keeruliste hulka ei kuulu. Soovitan siiski huvi tunda, kui suur on konkreetse kirurgi kogemus taoliste lõikuste sooritamisel. Julgesti võin soovitada end usaldada Tartu Ülikooli Kliinikumi (dr. Lepner, dr. Vaasna, dr. Murruste) või Ida-Tallinna Keskhaigla kirurgide (dr. Trudnikov, dr.Rander) hoolde.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.