Millal võtta Thyroxini 26.11.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Tarvitan asendusraviks 50 mcg L-Thyroxini. Selle infolehel on kästud võtta tühja kõhuga pool tundi enne hommikusööki, või tundliku mao korral peale hommikusööki. Mina võtangi peale sööki, aga kas sellisel juhul ta imendub vähem (ja ehk peaks siis doos olema suurem), või millest üldse see tühja kõhu nõue?
Teine küsimus puudutab kellaaega. Kuidas võtavad seda inimesed, kes töötavad vahetustega, näiteks stjuuardessid? Kas organismile on oluline, et see toimuks enam-vähem samal kellaajal ööpäevas? Mis juhtub, kui kellaajad kõiguvad ja mõni päev päris ära ununeb (so nagu kilpnääre eritaks hormooni kaootiliselt), kas see on tervisele pikema aja jooksul kahjulik?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
L-türoksiini võetakse tavaliselt hommikul tühja kõhuga. Hommikul selle pärast, et nii langeb hormooni maksimaalne sisaldus organismis päevastele tundidele. Türoksiin võib mõningatel inimestel põhjustada unehäireid ja nii on soodsam, kui hormooni sisaldus uneaja saabumiseks on juba langemas.
Tühja kõhuga võtmisel imendub L-türoksiin kiiresti ja peaaegu täielikult. Kui võtta tabletti peale sööki, on imendumine aeglasem ja võib-olla ka mitte nii täielik (imendumine sõltub ka toidu koostisest jne.). Siiski pole tavaliselt peale sööki võtmisel hormooni annust vaja suurendada.
L-türoksiini tuleb võtta iga päev. Kui ühel päeval ära ununeb, pole järgmisel päeval topeltannust vaja võtta. Kui võtmise kellaaeg pole kogu aeg sama, ei tohiks ka midagi juhtuda. Tegelikult on enamuse hormoonide sekretsioon organismis ööpäeva jooksul ebaühtlane, teatud tõusude ja langustega (mis küll on sünkroniseeritud une ja ärkveloleku reziimiga).
Seega kokkuvõttes:
1. L-türoksiini annus peab olema piisav
2. Ravimit tuleb regulaarselt võtta iga päev
Teistel nüanssidel asendusravis olulist tähtsust ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.