kehakaal 04.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen soovinud kehakaalust allavõtta, aga edutult, olen ülekaaluline. Aasta tagasi algas kehakaalu tõus ja mitte järsult vaid aegapidi, ei aidanud toidu valiku muutus, ei spordi tegemine, kehakaal tõusis pidevalt ja nüüd on püsima jäänud. Igasugused katsed alla saada on luhtunud, olen 163 pikk ja kaalun praegu 83, kaal tõusis 20 kilo. Mida soovitaksite ette võtta, kas saab olla viga tingitud sellest, et vesi ei välju kehast, kuna jalad on pidevalt paistes. Magusa isu mul tõusnud ei ole, seega ei saa kaalutõus olla tingitud sellest, magusa söömine ajab pigem iiveldama (rase ei ole, ega ka teismeline). PS. Kaalutõusu märkasin peale rasedus tablettide võtmist, nüüdseks ei ole ma aastaaega neid võtnud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hormonaalsed rasestumisvastased tabletid võivad kehakaalu suurenemist põhjustada küll ja kahjuks ei lakka see toime koheselt beebipillide võtmist katkestades. Tavaliselt jääb kehakaalu tõus nende puhul küll alla 10kg. Kaalumuutus on aeglane protsess ja aasta on siin suhteliselt lühike aeg. Tuleb edasi sporti teha ja dieeti pidada. See, et kaal on püsima jäänud ja edasi ei suurene, on juba hea uudis. Kehakaalu ei tohigi langetada kiiremini kui 1-2kg kuus, kui soovite, et see muutus ka püsima jääks. Kui soovite vabaneda 20kg-st, tuleb see üritus planeerida 2 aasta peale ja olla kannatlik. Ei tohi ennast näljutada ega spordiga liigselt kurnata. Dieet peab olema selline, et enamuse päevast on kõht täis ja sportimine peab olema meeldiv ja toonust tõstev, mitte vastik kohustus. Ainult nii säilitate hea tuju ja aktiivsuse, mis kaalu langetamisel on hädavajalik.
Veidi teeb mind murelikuks, et Teil jalad on turses ja mõned toidud ajavad iiveldama (magus). Kas need vaevused on juba pikemat aega või tekkinud koos kehakaalu tõusuga? Võib-olla on jalad turses veenilaiendite tõttu? Soovitan enne, kui taas kaalulangetamisele pühendute, oma tervist siiski perearsti juures kontrollida. Harva, kuid mõnikord siiski on kaalutõus märgiks tõsisemast kehalisest haigusest, mis vajaks ravi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.