Mõru maitse suus 17.11.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, kuna mul avastati kilpnäärme sõlm, hakkasin raviks saama Thyrozoli. 1 kuu möödudes nahk hakkas sügelema, maksanäidud tõusid ja suus kogu aeg mõru maitse. Vahetati välja Propüültiouratsiili vastu. Nädal aega ikka see ebameeldiv mõru maitse suus, mitte ainult süües vaid pidevalt.
Kas see jääbki nüüd kogu ravi perioodiks või pikapeale ikka taandub? Või probleem maksas?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Thyrozol ja propüültiouratsiil on türeostaatikumid s.t. ravimid, mida kasutatakse kilpnäärme ületalitluse raviks. Sõlmelisi muutusi kilpnäärmes need ravimid ei mõjuta. Nii thyrozol kui propüültiouratsiil on sarnase keemilise ehituse ja toimemehhanismiga ravimid. Neil on ka sarnased kõrvaltoimed ja üks neist on maksa kahjustav toime. Soovitan kindlasti rääkida püsivast maitsemuutusest ka propüültiouratsiili võtmise ajal oma raviarstile, ka maksanäitajaid peaks uuesti testima. Võimalik, et mõlemal ravimil on sama kõrvaltoime ja raviks tuleb leida teisi võimalusi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.