Madal rasvaprotsent 04.08.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 24 a. naisterahvas, pikkust on 174cm ja kaal 53-55kg, rasvaprotsent kõigub keskimiselt 15-17 % vahel. Viimased paar kuud on rasvaprotsent olnud aga ülimadal- 13-14% (kuigi kaalust alla pole ma võtnud).
Toitun väga tervislikult ning väldin rasvaseid toite, magusat. Siit võiks järeldada minu madalat rasvaprotsenti.
Küll aga ei tee ma trenni, kuna lihtsalt pole sobivat endale leidnud ning kuna minu töö on suhteliselt kurnav ja väsitav, siis pole mul treeninguteks lihtsalt jõudu. Kimbutab ka väsimus.
Kas ülimadal rasvaprotsent võib viidata kilpnäärme ületalitlusele või mõnele muule hormoontalitluse häirele? Kas on põhjust muretsemiseks?

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvan, et pole põhjust muretseda. Kui tunnete ennast tervena ja menstruaaltsükkel on korras, pole keha madal rasvaprotsent tervisele halvasti mõjunud. Samuti ei pea rasvaprotsendi lihtsustatud mõõtmist kuigi usaldusväärseks. Kuna olete alakaalus, ei pea Te rangelt tervisliku toitumise reeglitest kinni pidama ja võite endale mõnikord ka rammusamat suupistet lubada (juust, lambaliha jne).
Kilpnäärme ületalitlusele viitavad kaalulangus, südamepekslemine, tugev higistamine, värin kätes ja kogu kehas jne. Kui tunnete ennast hästi ja kaebusi ei ole, pole põhjust kilpnäärmehaigust karta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.