kilpnäärme alatalitus 09.03.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 53 aastane naine. Pöördusin arsti poole seoses häälekähedusega ja pideva kõhatamise ja hääle äraolekuga. Soovitati kontrollida kilpnääret, mida ma ka tegin. Tehti vereproov ja ultraheliuuring. Arst selgitas väga põhjalikult ja asjatundlikult, kuid endal jäid küsimused mida ei osanud kohe küsida. Pildilt oli näha sõlmjas struktuur ja mõlemad sagarad ka suurenenud. Samuti oli näha tsüst. Vereproovis oli mingi näitaja (vist antikehad) minul 300 kuid normaalne oleks vist 30?! Õeldi, et viitab alatalitusele. Mingit ravi ei määratud, kuid jään kontrolli alla. Kas sain õieti aru, et asi ei ole hull? Ainult kaela pidin päikesekiirte eest kaitsma. Minu küsimus on, et kas ületalitus on ohtlikum kui alatalitus? Lugesin Teie eelnevaid vastuseid ja inimesed kurdavad välimuse muutumise ja silmade moondumise üle? Kas see oht on ületalitusel või kõigil? Kas on oht alatalituse puhul dementsusele? Kui ma pidevalt külmatan ja tõesti tunnen paljude asjade suhtes, mis varem huvitasid, täielikku ükskõiksust, on tegu selle tõvega? Pean minema poole aasta pä'rast uuesti kontrolli, kas võib olla et siis on midagi halvemaks muutunud ja kas saan ise midagi asja muutmiseks juba praegu teha? Kuigi tohter mind pigem rahustas kui hirmutas, tunnen ikkagi hirmu tuleviku ees elu kvaliteedi osas. Kas see on põhjendatud? Mis mind seoses selle haigusega veel ees võib oodata mida ma peaksin teadma?
Ette tänades
murelik naispatsient

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui ma Teist õigesti aru sain, pole Teil ei üle- ega alatalitlust. Tegemist on tõenäoliselt kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga, millele osutavad kõrge antikehade tiiter (300) ja ultraheliuuringul leitud muutused kilpnäärmekoes.
Arst soovitas Teil teha hormoonanalüüsi 1 kord aastas, et avastada varakult alatalitlus, mis võib kunagi kilpnäärme kahjustuse süvenemisel tekkida (õnneks siiski enamusel kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga patsientidest ei teki seda kunagi). Kilpnäärme ületalitluse tekkimine on ebatõenäoline.
Kui kilpnäärme talitlus püsib normaalsena (sellisena püsib see õnneks enamusel kroonilise türeoidiidiga patsientidest), ei mõjuta türeoidiit kuidagi Teie elukvaliteeti. Kui ka peaks kunagi alatalitlus tekkima, avastatakse see regulaarsel kontrollil varakult ja määratakse sobivas annuses asendusravi, mille foonil säilib ka elukvaliteet. Adekvaatselt ravitud alatalitlus ei põhjusta dementsust. Kõik, mis Te enese jaoks teha saate, on regullaarselt kontrollil käia ja arsti soovitusi järgida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnäärme alatalitus

Tere!
Aasta tagasi diagnoositud alatalitus. Pean perearsti juures kontrollis käima. Kas vereanalüüsi andes peab olema söömata,joomata ja rohtu ei tohi võtta?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Hoopiski mitte. Kilpnäärme hormoonanalüüsi võib anda ka peale sööki ja ära võib võtta ka sama päeva L-türoksiini tableti.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kas kilpnâârme alatalitus vôib pôhjustada, mitte rasestumist??

Kirjutas siis kûsimusega et kas kilpnâârme alatalitus vôib pôhjustada mitte rasestumist, võttan ka ravimit l-tyroksini, nûúdseks juba ûle aasta.
Aitâh ette âra.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui hüpotüreoos on kompenseeritud s.t. L-türoksiini annus on piisav ja kilpnäärme hormoonanalüüsid korras, siis ei tohiks rasestumisega probleeme olla.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

Tere! Mul mure peale esimest last ilmnes mul kilpnäärme alatalitus ja praegu võtan L- thyroxin- ni ühe tabletti päevas ja see on mul analüüsid normis hoidnud. Nüüd plaanin teist last ( esimene 2,7 poeg) ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui kilpnäärme hormoonanalüüsid on korras, pole muretsemiseks põhjust. Adekvaatselt ravitud kilpnäärme alatalitlus ei saa olla viljatuse põhjuseks.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

Kas on võimalik kilpnäärme alatalitust ravida või parandada muude vahenditega, kui kilpnäärme hormooniga?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus on enamasti pöördumatu ja seda ravida ei ole üldse võimalik. Võimalik on üksnes asendada puuduvat hormooni suukaudu võetava sünteetilise analoogiga, et hoida organismis ...

Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

tere.. mul on kilpnäärme alatalitus ja ma tahtsin küsida,et kas see võib põhjustada nn "pahade päevade" ärajäämist..

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui kilpnäärme alatalitlus on asendusraviga kompenseeritud, ei tohiks see olla tsüklihäirete põhjuseks. Raskekujuline ravimata kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada nii viljatust kui menstruaaltsükli ...

Loe edasi

solaariumis päevitamine

Mul on kilpnäärme alatalitus, kas ma tohin solaariumis päevitada?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, tohite küll. Kilpnäärme alatalitluse puhul ei ole päevitamine solaariumis või loodusliku päikese käes põrmugi vastu näidustatud.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnääre

Palun öelge, kui on probleeme kilpnäärmega, s. t kilpnäärme alatalitus- kas siis võib solaariumis käia või ei ole see soovitatav.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme alatalitlusega võib käia nii solaariumis kui võtta lihtsalt päikest. Mingeid piiranguid ei ole. Soovitus päevitamisest hoiduda pädeb kilpnäärme ületalitluse kohta (eelkõige ägenemisperioodidel).
Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

Kas kilpnäärme alatalitusega võib kaasneda ka hääle muutus.(nagu oleks külmetuse tagajärel kähe hääl)

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Hääle muutus võib kaasneda raskekujulise kilpnäärme alatalitlusega. Adekvaatse asendusravi korral häälepaelte töö normaliseerub.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnäärme alatalitus

Tere!
Kas kilpnäärme alatalitus võib minna ületalituseks, kui asendusdoos adekvaatne ei ole? Mul on alatalitus, saan ravi, kuid viimasel ajal olen kaalust alla võtnud, tundnud südamekloppimist, öösiti ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui alatalitluse korral on asendusravi annused liiga suured, võib tõepoolest tekkida ravimist põhjustatud ületalitlus koos vastavate vaevustega. Haigus ise oma olemust ei muuda. Vaja on korrigeerida ...

Loe edasi

juuksed

Tere!
Kas kilpnäärme alatalitus võib põhjustada juuste väljalangemist ning muuta õhemaks juuksestruktuuri?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võib-küll. Eelkõige võib seda põhjustada autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud kilpnäärme alatalitlus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: