Ülekaal ja halvenev tervis 16.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere!

Olen 31 aastane mees, kellel on juba alates 16 eluaastast adipositas III. Viimasel ajal on halvenenud ka tervislik seisukord- ilmnenud on kõrge vererõhk ja sellega seonduvad sõüdamevaevused, samuti on esmakordselt mõõdetud ka tavalisest kõrgemat veresuhkrut (10,8), kuid diabeeti korduvproovidega ei diagnoositud. Olen juba pikemat aega suhkruvabal dieedil, kaalu langetamiseks olen proovinud erinevaid viise, kuid need pole püsivat tulemust andnud. Peamiseks probleemiks on dieediga kaasnev halb enesunne ja töövõime kaotus. Kas Eestis on selliste vaevustega patsientidele spetsialiseerunud arste?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks pean Teie küsimusele vastama eitavalt. Endokrinoloogid küll uurivad rasvtõbiseid, kuid eelkõige selleks, et välistada endokriinhaigus rasvtõve põhjusena. Teie rasvumine on tõenäoliselt perekondlik, kuna sai alguse juba puberteedis ja 15 aasta jooksul pole muid haigusnähte ilmnenud.
Vererõhu tõus on Teie puhul juba rasvtõve tüsistus, ka suhkurtõbi ei anna tõenäoliselt kaua oodata.
Kuna olete veel nii noor, on Teil siiski võimalused oma kehakaaluga edukalt võidelda. Alustage otsekohe!
1. Muretsege ujulapääse 2-3 korraks nädalas. Vesi on parim, sest ujumine ei koorma liigeseid ja vees kaotate märkamatult palju energiat.
2. Toitumine korda! Magusast olete loobunud, väga hea. Sööma peate 4 korda päevas ja selleks tuleb võtta aega. Päevane kaloraaz olgu 1600-1800 kcal. Mitte vähem, sest siis tunnete ennast jõuetuna, aga mitte ka rohkem! Kui kaloreid lugeda ei oska, uurige raamatuid, või ühinege kasvõi paariks kuuks kaalujälgijatega (sealt saate õpetust).
3. Alkoholist loobuge (1 kord kuus 100g viina või klaas šampust on lubatud).
4. Pidage silmas, et selline reziim jääb kestma edaspidiseks 30-40 aastaks (s.t.
Teie elu lõpuni). Ei ole sellist kehakaalu, mille puhul võiksite dieedi katkestada.
5. Kaalu langus olgu 1-3kg kuus, mitte rohkem (siis on langus püsiv).
6. On olemas ka kaalu langetavad retseptiravimid - Xenical (mis takistab rasva imendumist soolest) ja Reductil (mis pärsib ajus isukeskust). Ravimid on kallid ja mõjuvad üksnes koos dieediga. Välja võib neid kirjutada Teie perearst.
7. Kui rasvumine on äärmuslik ja otseselt eluohtlik, tehakse ka rasvkoe eemaldamise või mao mahu vähendamise lõikusi (see on tõesti viimane abinõu).
8. Pidage meeles, et kaalu langetamine on Teie tervise taastamise alus. Rasvunud mehele ei mõju ka parimad ravimid.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.