Kas eemaldada sapikivid kohe. 08.04.22 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 49a. naine, ülekaalu ei ole. Sooviksin soovitust, kas sapipõie operatsioon on mõistlik teha kohe või oodata ja jälgida. On tehtud vereproov ja UH. UH vastuses on kirjas- sapiteed ei ole laienenud. Sapipõis veidi paksenenud seinaga, valendikus kogum kive. Maksa proovid korras. Kolesterool 6,4. Perearsti poole pöördusin murega, et esinesid kõrvetised, suus oli mõru maitse, gaasid, vahel ka kolmnurgas näriv valu ja see kõik tavaliselt 2-3 tundi peale söömist. Kui valutab või kõrvetab, siis ka suust ebameeldiv lõhn. Iste igapäevane ja iiveldust ei ole. Praegu kasutan maokaitse tablette ja probleemid on taandunud. Kas peaks uurima ka teisi organeid või võib vereproovi ja UH andmete alusel otsustada, et sapipõie operatsioon on koheselt vajalik?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie vaevused on pigem iseloomulikud maoprobleemidele. Seda toetab ka ka asjaolu, et maokaitse ravimitega on hädad taandunud. Kuna sapikive mina ei pea Teie põhiprobleemiks, siis nende eemaldamisega kiiret küll ei ole. Samas ega nad kuskile kao. Ennustada kuna ja kas nad üldse kunagi vaevusi hakkavad põhjustama, ei oska keegi. Nn. "külmade sapikivide" aktiveerumise statistiline tõenäosus aasta jooksul on 4%.