Raynaudi sündroomi sümptomid kaitseväes 05.12.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun küsimusega sellepärast, et olen paar korda näinud, kuidas mul külmaga mõni varvas täiesti valgeks ja tundetuks muutub. Seda on juhtunud, kui kastnud end korraks jääauku kui ka siis, kui olen koju krõbeda külmaga kõndinud. Hetkel viibin kaitseväes ja olen metsalaagris olles korra jälle kogenud, kuidas mu kaks väikest varvast lumivalgeks tõmbusid. Hiljem on varvas sooja minnes tagasi punaseks vaikselt läinud. Pole veel saanud laatsa pöörduda. Kas tegu vōib Raynaudi sündroomiga ja kas selliste “sümptomite” olemasolul tohiksin üldse kaitseväes olla? Komisjonis käies ma ei osanud seda probleemi mainida.

Minu enda sõbral oli sama probleem kätel ja tema ei saanud seetõttu kaitseväkke minna.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Suure külmaga on sõrmede ja varvaste külmaks muutumine ihu loomulik reaktsioon - perifeerne verevarustus redutseeritakse, et tagada elutähtsatele orgamitele optimaalne verevarustus ja temperatuur. 2 varba valgeksmuutumine ei ole iseloomulik Raynaud sündroomile. Raynaud sündroomi puhul külmetavad jäsemed juba jahedas, mis tavalisel inimesel probleeme ei põhjusta. Kirja teel seda diagnoosida pole kindlasti võimalik.