AC-liiduse ruptuur 04.08.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Kukkumise trauma, kiirabi arst kirjutas: AC-liiduse ruptuur (V tüüp), hetkel jääb konservatiivsele ravile. Kas see tähendab, et mingit lisa operatsiooni või protseduuri pole vaja teha. Soovitatakse mõne nädala pärast asuda võimlema. Vaja vist konsulteerida mingi spetsialistiga, kui tugevat koormust võiks lubada ja mis harjutused sobilikud?

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere

AC-liiduse ruptuuri V tüübi puhul on raviks sageli operatsioon. Soovitan selles osas siiski ortopeedi/kirurgiga veel konsulteerida. Taastumise ja sobilike harjutuste osas võiks pöörduda füsioterapeudi vastuvõtule.
Oluline on tegeleda õla liikuvuse taastamise ja stabiliseerimisega. Alustage kergete liikuvusharjutustega ette ja küljele, 10x igas suunas (liigutuste lihtsustamiseks võite kätt libistada laua peal/vastu seina või teha liigutusi hoopis pulgaga). Suruge abaluusid/tiivanukke 10x kokku. Tehke igasuunaliselt isomeetrilisi jõuharjutusi - suruge kätt vastu seina, hoidke survet 5 sek, korrake kuni 10x (vaadake harjutuste pilte: https://www.verywellhealth.com/isometric-shoulder-exercises-2696516).
Oluline on harjutusi teha oma enesetunde järgi (minimaalse valuga) ja vältida valu ägenemist.

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut