Gonartroos 21.05.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on küsimus selle kohta et neljap leiti et paremas põlves on gonartroos. Varasemalt on avastatud paremal hüppeliigesel traumajärgne artroos. Paremal randmel on tihti kõõlusepõletikud.

Lisaks on valu parema abaluu taga, ka selg teeb tihti haiget. Nt dets laks paiste ja valutas üksnes selle järgselt et oli pikk autosõit.

Arvestades et nüüd on juba kahel liigesel artroosi diagnoos kas oleks põhjandatud soov ortopeedi juures lasta uurida ka abaluu ja selja olukorda?
Kas see on normaalne voi lihtsalt kokkusattumus et probleem on just paremal pool liigestes?

Samas on küsimus ka selle süsti kohta mida soovitati põlve teha oma raha eest.. kas seda tasuks teha ja kas seda peaks iga aasta kordama?
Soovitus oli ka ortoos osta. Kas seda peaks kandma nüüd seni kuni trepist liikumine normaliseerub voi igakord kui valu teeb.

Kas on ka midagi millest peaks hoiduma/ kuidas end hoidma et seda gonartroosi arengut ei kiirendaks kuidagi.. kui kiiresti see haigus üldse edasi areneb ja mis seda soodustab.
Liikuma ja võimlema kindlasti peab aga kas on midagi mida teha ei tohiks?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Olen üldkirurg, probleem ortopeediline, kus ennast eksperdiks ei pea.
Ühe kehapoolega liigesehaigusi siduda ei saa. Liigeste ja selja vaevuste samaaegne esinemine võiks viidata sidekoe haigusele - reumaatoloogi valdkond.
Liigesesisese süsti tegemise otstarbekuse üle saab otsustada vaid ortopeed. Artroos Teie eas ei ole väga tavaline, enne oleks vajalik välistada vigastused. Peaksite kindlasti konsulteerima ortopeediga ja ka need küsimused esitama temale. Ortoosi kandmisest kindlasti midagi halba ei sünni.