Soole ripiku põletik 23.10.20 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul tekkis juulikuus ootamatult tugev kõhuvalu paremal pool maksanurgas. Vere põletikunäitaja oli 30. Tehti kompuutertomograafia kontrastainega, mille käigus tuvastati käärsoole rasvripiku põletik. Uuringu tulemus: jämesoole sein on maksanurga piirkonnas ebaühtlaselt paksenenud, lateraalsel enam, ümbritsev rasvkude on vedelikuga infiltreeritud, selle foonil on konkreetsem rasvkoe sõlm, soolekinnistis on kuni 1 cm diam.-ga lümfisõlmi. Raviks määrati Augmentin 875mg 7p. ja Metronidazol 500 mg. Umbes nädalaga tugev valulikkus kadus ja paari kuu pärast ei olnud enam midagi tunda. Oktoobris tehti ka koloskoopia, mille käigus eemaldati 0,3 cm läbimõõduga polüüp, mis oli healoomuline.
Kas oleks vajalik teha järelkontroll rasvripiku põletiku paranemise osas?
Ei tahaks KT-ga ennast nii sagedasti kiiritada lasta, aga samas kui ikkagi oleks vajadus, siis kas UH uuringuga oleks ka võimalik sama hästi kui KT-ga seda piirkonda kontrollida?
Tänan Teid ette vastuse eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui põletikunäitajad on normaliseerunud, siis CT tegemise vajadust ei näe. UH võib teha aga selle leiuga on raske midagi kindlat väita. Peaasi, et onkoloogiline patoloogia jämesooles koloskoopiaga on välistatud.