fistel 07.09.20 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

09.03 Tekis häbememoka peale mingi infiltraat, mida naistearstid pidasid bartholini näärme abstsessiks. Käisin korduvalt erinevate naistearstide juures (kuna moodustis tekis häbememokale, siis pöördusin naistearsti juurde). Algul see moodustis paisus ja kolme nädala pärast hakkas sealt mäda tulema. Käisin uuesti arsti (käisin palju kordi) juures kuna mingi kõva piklik mõõdustik püsis koos mäda eritisega. Olen võtnud palju antibiootikume, määrinud salvidega, aga eritis püsib. Tehti isegi narkoosis operatsiooni, aga tulemust polnud. Eritis püsiv ja piklik moodustis ka. Naistearstid kõik ütlesid, et küll läheb üle see. Palusin ja saadeti mind LÕPUKS MRT uuringule, kus tuli välja, et rectumi ja perineimu vahel tekis fistel. Palun saate mulle öelda, millise spetsialisti juurde ma pean minema, et sellest lõpuks lahti saada ja mis see fistel on ja millest see tekib. Siiamaani mul pole ühtegi vastus. Tänan!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegemist on fistuloosse paraproktiidiga. Fistli avanemine genitaalidele pole tavaline. Haigus saab alguse pärasoole krüptidest, milllest põletik levib pärasoole ümbruse rakustikku. Seal tekib mädakolle, mis murdub kas rektumisse tagasi või perineaalsele - tavaliselt anaalava ümbrusse. Ravi on kirurgiline. Pöörduma peaksite proktoloogile. Selliseid spetsialiste on Eestis Lääne Tallinna Keskhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis ja ka Põhja Eesti Regionaalhaiglas.