Lipoom 02.11.19 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere Doktor!

Minu mure seisneb selles, et märtsis 2 kuud peale sünnitust avastasin endal paremal rangluu all oleva kühmukese, valguse käes on see näha, muidu silma ei hakka, kuid katsudes ovaalne pehme moodustis umbes kuni 2 cm. Läksin sellega perearsti juurde ja arst katsus ja ütles, et see on lipoom ja midagi ei peagi sellega ette võtma, et elu jooksul võib neid tekkida ja muretsema ei pea. Kuna mul antud teema rahu ei andnud, pöördusin kirurgi poole, kes suunas mind ultrahelisse. Seal tuli vastus järgmine; Pt osutatud kohas visualiseerub tavapärane nahaalune kude. Maliigsuse kahtlast l/s ega lisamassi nähtavale ei tule.Patsienti palpeeritud resistentuse kohal tõenäoliselt tegemist lipoomiga. Diagnoos on teisiti täpsustamata lipoom. See uuring siis toimus aprillis. Tollal kirurg ütles, kui mind häirib võib ära lõigata aga et ei pea, kuna olla nii väike.Samuti seletas , et need tavaliselt healoomulised rasvkasvajad. Suvel hakkasin vaikselt tegelema trenniga ja tunnen, et see lipoom on hakanud valutama,samas ei saa seda kindlalt väita, kuna mul on tekkinud pikemat aega ka parema õla ja abaluu piirkonnas valu, peale trenni tihti valutavad õlanukid, trapetsilihas.Kui lipoomi katsun valus ei ole. Nüüd muretsengi, kas seda lihasvalu võib tekitada antud lipoom? Mul tunne, et see asub lihase peal või vahel, alati peale trenni on katsudes lipoom suurem. Perearsti juures olen seoses lihaspingetega õla piirkonnas käinud, tema arvab et ei ole lipoomiga seotud, et kuna väike imik ka kodus , lapse kandmine jne trenn võib neid pingeid põhjustada.Samas olen trennist pausi pidanud, kuid lihasvalud on ikka. Mina küsin Teie kui teise arsti arvamust, mida Teie arvate, kas võib usaldada uh vastust, et see lipoom kindlasti healoomuline on ja selleks ka jääb või peaks selle siiski ära lõikama? Ja kas antud lipoom võib tekitada paremal pool õlapingeid? Olen väga mures aga ei tea kas lõikamine oleks õige otsus, äkki kasvab uus asemel. Verenäitajad on siiani korras olnud. Hiljuti oli mul pimesoole op, kuid see vist pole seotud lipoomiga.
Mida Teie arvate?
Suured tänud ette!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Lipoom valu anda ei tohiks .Lipoom pahaloomuliseks ei lähe. UH võib usaldada. Kui lipoom häirib (ka psühholoogiliselt), soovitan eemaldada. Muud ravi ei ole.