Hiatal hernia 14.03.19 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Nagu ma aru saanud olen ,olete öppinud ka Rootsis ,seega eeldan et Rootsi k ehk saate aru
Nimelt al novembrist 2018 hakkasid suured probleemid köhuga-rinnaku valu ,köhuvalu,maovalu,iiveldus ,raskus tunne rinnus nagu elefant oleks istund ja öhupuudus et mitu korda oli kiirabi kodus ja viis haiglasse.
Ytlesid et köht
Minu perearst saatis mind spetsialisti juurde ja tema tegi gastroskoopia nov (ytles et midagi polnd)ja nyyd uuesti môni nädal tagasi kuna ma ei suutnud seda PH möötmist teha maost.
Mulle ta midagi ei öelnd vaid ytl pole midagi seal
Samas pani uue aja Märtsi löpuks et arutada.
Kuna Rootsis on vöimalik oma haigus rapporte vaadata siis vaatasin mis ta kirjutas:litet oretat hiatus hernia-kui siis kuidagi tölkida:väikene mitte ärritatud hiatus hernia
Pean mainima et ma olen shokis ja ärritatud ,sest mull ta midagi ei öelnd,seega loen ise igal pool ja kysin.
Mure tekkind.
Kas see on ohtlik?
Kuidas vabaneda?(Rootsis op ei tehta!)
Kas yldse vaja opp?
Kas läheb hullemaks ,kasvab?
Kas saan veel synnitada?(arst ytl et eelm rasedusega arvatavasti tekkind)
Mida teha?
Mis see yldse köik tähendab?
Riskid?
Kas ma jäängi sellega elama nii?
Mida syya?(toitun tervislikult ,flexitarian,ei gluten ei laktoos)
Ja yleyldse paluks teie objektiivset konkreetset arvamust sellest.

Ma ei saa ka aru miks ta mulle midagi ei öelnud selle kohta?
Kui väike on väike ja kui kiiresti kasva?
Lugedes seda köike internetis tuli hirm peale ausalt öelda.
Mul on ka skolioosi natuke-ehk see ka kaasa aidand sellele....
Omeprazol tegid mu köhu veel hullemaks,neid ma ei vöta
Vötan rennie Novalucol gavescon ja ranitidin kui vaja
Ei tahaks nagu oma elu tablettide peal ka elada
Ehk on möni sport mis aitab diafragmat?
Möni päev on ok pole midagi teine päev jälle et vat arvad et sydame attack kuna press ja raske hingata ja valu.....
Ettetänades

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Hiatusherniat esineb paljudel inimestel. Kõiki kindlasti ei pea opereerima. Hiatusherniaga kaasneb refluks, mis põhjustabki vaevusi. Tavaliselt saadakse hästi abi Omeprazolist või sarnastest vahenditest. Kui Omeprazol teeb asja hullemaks, on raske uskuda, et Teie vaevuste taga on hiatushernia ja reflukshaigus.
Sporditegemine hiatusherniat ei ravi. Aitab režiim - süüa korraga mitte palju, peale sööki mitte lamada, enne magamaminekut 3-4 tundi mitte süüa, magada kõrgema peaalusega, kehakaalu normaliseerimine, töö ja puhkeaja režiimi jälgimine. Ka suitsetamisest ja alkoholi tarvitamisest peaks loobuma (kui see on teema).
Rolli mängib ka emotsionaalne stress.