Neurofibromatoosi sõlmed 03.04.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Põhihaigusena on mul aastatel 2011-2012 diagnoositud neurofibromatoos (tüüp I).

Seoses selle haigusega on eelkõige nahal, kuid ka kehas sees neurofibromatoosi sõlmekesi. Mõnel juhul on olnud vajalik ka kirurgiline sekkumine.

2013. aastal käisin kompuutertomograafias, haigusloost loen järgmist: "Üla-, kesk-, alakõhus ja väikevaagnas närvidega külgnevalt (sh paraspinaalsel, mesenteriaalsel, iliakaalsel) ning mõlemal pool tuhara piirkonnas on hulgaliselt hüpodenssed sõlmed, suurim ebaühtlase tihedusega ja ristimõõduga kuni ca 55mm sõlm paikneb presakraalselt."

Pärast seda uuringut ei ole antud piirkonnast uuringuid läbi viidud, küll aga ajust sa seljast.

Eelnevast tulenedes on mul eelkõige kas küsimust.

1) Mida eelnevalt välja toodud inimkeelde lahtiseletatult tähendab?

2) Arvestades seda, et vahepealsel perioodil oli üks sõlm, mis paiknes ülaseljas selgroo kõrval mõõtmetelt kasvanud ning vajalik oli kirurgiline eemaldamine. Siis kas antud juhul oleks vaja läbi viia ka täiendavaid uuringuid, et hinnata, kas nt see ca 55mm ristiläbimõõduga sõlm on kuidagi muutunud?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Neurofibromatoosi sõlmede eemaldamine on vajalik vaid juhul, kui nad põhjustavad vaevusi. Inimkeeli tähendab selline kirjeldus, et Teil on 55 mm suurune neurofibromatoosi sõlm ristluu ees. Hüpodensiivsus tähendab, et rö-kiirtele on see kude ümbritsevatest kudedest paremini läbitav. Dünaamikas selle sõlme hindamine muud moodi, kui uue kompuuteruuringu tegemine, võimalik ei ole.