Sagedane iileus 30.01.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Mul oli 1 päevaselt (vastsündinuna) operatsioon duodeenumi arteesia tõttu. 10 päeva hiljem tehti reoperatsioon tekkinud liidete tõttu. Hetkel olen 18 aastane ja olen sattunud juba mitmel korral iileuse tõttu haiglasse. Seni on see allunud konservatiivsele ravile, aga olen pidevalt mures, et see võib tekkida iga hetk uuesti.
Olen täheldanud, et sarnane kõhuvalu (iileuse korral) on ilmnenud peale füüsilist treeningut (kehalise kasvatuse tund) ja sellele järgnenud lõunasööki. Sellega seoses on mul küsimused: 1. Kas füüsiline koormus võib esile kutsuda iileuse tekkimist? 2. Kas iileuse tekkimist saab kuidagi vältida? 3. Kuna see on korduv, kas siis oleks kasulik teha reoperatsioon liidete eemaldamiseks, et ei peaks olema koguaeg hirmul selle uuesti tekkimise võimaluse tõttu?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Füüsiline pingutus võib provotseerida soolesulgust. Ileuse tekkimist vältida on väga raske. Mingit füüsilist koormust inimene siiski peab saama ja sööma peab ka. Vältida tuleks ülesöömist ja rohkelt gaasi tekitavaid toiduaineid. Profülaktiline liidete vabastamise operatsioon võib olla edukas. Igast vahelesegamisest tekivad uued liited ja edu tuleb sellest, kui uued on"sõbralikumad". Laparoskoopilist liidete vabastamist võiks kaaluda, kui soolesulguse episoodid lähevad liiga sagedaseks ja hakkavad elu segama. 3 korda 2 aasta jooksul ei ole väga palju, kuid hinnata oskab see, kellel see häda küljes on.