Sapipõiega seonduv 14.02.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere

Avastati UH väiksed sapikivid 1,5 mm 2tk, ennem on esinenud koolikuid. Mingi eriood on hea olla siis hakkavad kõhuhädad, kõht punnis tuim valu ülakõhus. Eile avastasin et väljaheide oli sinepivärvi, muidu pruunikas ja hommikul oli kõhus tuim valu. Kas sapipõiepõletik võib olla. Kas tervisliku eluviisi ja sapikivide lahustamisega ei saa terveks sellest sapikivitõvest. Olen kuulnud et isegi peale opi võivad jääda kõhuvalud ja kivid võivad tekkida. Mida siis teha, palun aidake!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Sapikivide puhul on ainukeseks definitiivseks raviks sapipõie eemaldamine koos kividega. Sapikivide lahustamine on rohkem eksperimentaalne tegevus ja sellest on loobutud, kuna ravi lõppedes tulevad sapikivid tagasi. Sapipõie operatsiooni järgselt elavad 70-80% opereeritutest väga hästi. Osadel kahjuks mõningad vaevused jäävad - need pole aga võrreldavad nendega, mis on enne opereatsiooni.