Näpuluu murru paranemine 06.10.16 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Jõudu,

spordiõnnetuse tagajärjel (korvpall) sai viga parema käe väike sõrm (jäi konksu, valutas, tekkis paistetus), mis EMO-s sirgeks tõmmati ja diagnoositi sõrme alumise lüli nihestus ja murd. Esmalt fikseeriti sõrm pika plastmaterjalist plaadiga (splint?) ja mähiti sidemesse. Peale selgust, et lülid ei olnud siiski õigesti paigas, korrigeeriti näpulülisid uuesti ning käsi pandi seekord juba kipsi (2 sõrme ja ulatusega poole randmeni), mis igapäevaelus tülikam, aga eesmärk muidugi terveks saada. Kipsis sõrmed fikseeritud pea 90 kraadise kalde all käelabaga võrreldes.

Palun võimalusel selgust alljärgnevatel teemadel:

1. EMO arst hindas kipsi hoidmise perioodiks 4 nädalat, aga kuna teema edastati ka kirurgile, oli tema hinnang 6 nädalat. Kas realistlikum on pikem hinnang?

2. Plaanis on reis, millele kipsiga üsna tülikas minna. 4 nädalane periood seda väga ei sega, 6 nädalat läheb keeruliseks. Kas sellise vigastuse korral on reaalne vahetada nt 4 nädala pärast ravimoodust (nt kipsist splinti või midagi muud), mis oleks igapäevatoimetusi silmas pidades veidi vähem tüliks või on poolel paranemisel sellise muudatuse tegemine liiga suur risk?

Kas on üldse tavapärane, et sellise vigastusega fikseeritakse näpud kipsi nurga all, mitte käelaba suhtes sirgelt?

3. Millal võib peale kipsi eemaldamist jätkata treeningutega (eriti kontaktspordi treeningutega nagu korvpall)

Aitäh!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui 4 nädalat kipsis hoida ja seejärel kasutada muud fiksatsiooni peaks see olema OK. Igal juhul peaksite vältima mingit juhuslikku vale liigutust. Sõrmed fikseeritakse tavaliselt nn. füsioloogilises asendis s.o. asendis, milles käsi on puhkeasendis (näiteks magades). Treeningutega võiks alustada mitte enne 2 kuud ja esialgu soovitavalt V sõrm teipida IV sõrme külge (vältimaks uut traumat).