5 a.se lapse 20 kraadine randmeluu murd 11.03.14 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! 5 a.-ne poisslaps murdis kelgutamisel randme 1 luu nii, et murd on väljapoole 20 kraadise kalde all. Käsi on ka "laineline", ehk siis on silmaga kohe näha, et käsi pole korras. Elame Soomes, siin pandi lapse randmele sirge gips (käe ülemisele, välimisele poole, murd on käe seespool), käis sellega 4 nädalat ja kui gips ära võeti, siis oli käsi silmaga vaadates samas seisus. Röntgenpilt näitas, et luu on ikka väljapoole 20 kraadise murdega, mis küll hakkab kinni kasvama, kuid öeldi, et käe sirgumine võtab aastaid aega. Lapse kasvades luu kasvab ja aja jooksul läheb käsi sirgeks, et laste puhul on lubatud kuni 30 kraadine luumurd.
Küsin siinkohal teie arvamust sellest. Ja kui käsi jääbki praeguse seisuga kõveraks, siis kas tulevikus jääb see käsi ikka 100% funktsioneerivaks ja mida, mis harjutusi selleks peaks tegema? Praegu lasin panna veel üheks nädalaks gipsi, sest laps rahmeldab palju ja võib käele uuesti viga teha (see koht on tal ikka valus). Kas peaks peale gipsi mahavõtmist panema randmele mingisuguse tugisideme?
Aitäh!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegu ortopeedilise probleemiga, milles ei saa end eksperdiks pidada.
Niipalju kui mina tean ajab loodus väga paljud laste nn. kõverused ise õigeks. Kui palju on Teie lapsel telje kalle ja kas see on lubatavuse piirides, saab öelda vaid röntgenpildilt mõõtes. Soovitaksin röntgenpildiga pöörduda lasteortopeedi poole teisese arvamuse saamsieks.