Tromboflebiit? 30.10.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere dr. Jaan Tepp
1,5 kuud tagasi teostatud varikoos mõlemal jalal(diagn.raynand sündr. ja posttrombootiline sündr.). 10 päeva tagasi tekkis mõlemal jalal paisteus. Ühel enam, kui teisel. Paistetus taandus ühel jalgadest kolme päevaga, teisel nelja päevaga. Jalad olid paistes, ei kuumetanud ega punetanud..., aga paistes olid hullult varvastest põlvedeni. Jalga maha pnnes oli selline tunne, et see läheb valgub justkui midagi täis. Sel ajal ei mõõtnud temp., kuid mõni päev hiljen oli 37.8, hetkel püsib 37.3 ringis. Valu kusagil otseselt ei ole ja palavik taandub pikali olles. Sellel jalal, mis enam paistes oli on ühe haava armi alt umbes 5 cm ulatuses tihke ala. Vereanalüüsid olid korras. Kas on põhjust arvata, et tegemist oli tromboflebiidiga? Kuidas oleks edasi mõistlik toimida?
Tänades N 40

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Postrombootilise sündroomi korral varkoosi operatsiooni järgne kulg ongi kahjuks tavapärasest komplitseeritum. Operatsioonihaava alune tihkenemine on pigem pehmete kudede põletik kui tromboflebiit/flebotromboos (viimane kulgeb ilma põletikunähtudeta - s.o. ilma palaviku, valu ja punetuseta). Soovitaksin end näidata Teid opereerinud kirurgile. Igal juhul võite teha kompressi kas 20-25% alkoholi või kampriõliga, vertikaalasendis kanda tugisukki.