luuline kasvaja? 19.05.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on kõrva taga väike 1,5cm läbimõõduga punn,valutu, luulise konsist. moodustis, nahk punetav ei ole.Olen käinud mitme arsti juures ja mitu erinevat vastust:1Healoomuline luuline kasvaja.Lõigatakse kohaliku tuimestusega. Kiiret ei ole(sügiseni kannatab oodata)
2Ei soovita lõigata,sest asub sellises kohas, kus on luu hõredam ja võib hiljem uut operatsiooni vaja minna, kui luu sinna tagasi ei taha kasvada.Siis võetakse mujalt luud ja pannakse sinna asemele.Proovi ei tohtivat sealt võtta, sest kui osutub pahaloomulikuks võib teha siirdeid ja kui üldse puutuda, siis juba kõik ära võtta.Ja üleüldse võib tüsistusi peale oppi olla.
Punn on mul olnud u. 10 aastat.Algul oli väga väike nagu vinn. 4 aastat tagasi oli mul peapõrutus ja siis hakkas aeglaselt kasvama.Ei oska öelda kas on veel kasvanud edasi või ei, sest kasvas väga aeglaselt.Vasakus körvas on ka tasakaalunärv kahjustatud(sama kõrva taga on see punn).
Umbes kaks aastat tagasi saadeti mind tasakaalunärvi kahjustusega seoses MRT uuringusse.Vastus selline:Tugeva väljaga MRT peaajust.Liikvoriruumid normis.Aju koldemuutusteta.Pontotserebrellaarnurgad iseärasusteta.Intrakraniaalsel ekspansiooni ei sedasta.Paranasaalõõned ning mastoidrakustik põletiku tunnusteta.(selle uuringu ajal oli see punn u sama suur).Hiljuti käisin ka kompuutris,sest tahtsin ikkagi teada, mis see täpselt on ja vastus selline:saatediagnoos:osteoma reg. temporalis sin.KT-uuring peast.Peaaju vatsakeste süsteem on normaalses asendis,normipärast külgühtlast laiust.Väikeaju kortikaalsed vaod on laienenud-kerge väikeaju kortikaalne atroofia.Ajuparenhüümis patoloogilist koldeleidu esile ei tule.Esineb falx cerebri lubjastus eesmises kolmandikus.Oimuluud on bilateraalselt tugevasti pneumatiseeritud,osteoomi ei visualiseeru. Mida peaksin ette võtma ja kelle juurde peaksin pöörduma?
Ette tänades Egle

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ega lõplikult teada ei saa, kui "punni" ära ei lõika, ega histoloogiliselt ei uuri. Arvan, et tegu pole siiski pahaloomulise protsessiga - ka see, et ta on kasvanud 10 aastat viitab healoomulisele iseloomule. Ilma nägemata on mul muidugi raske väga resoluutselt midagi väita, aga mina teeksin nagu esimene tohter Teile soovitas.