Veenilaiend 27.10.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Mulle on tekkinud veenilaiend ja pandi paika opi aeg ,aga nüüd on mul tekkinud hulgaliselt küsimusi.kas veenilaiend diagnoositaksegi silmaga??laiendi lõikamine on tagajärje likvideerimine kas põhjust ei likvideerita ja mis uuringuid teha et asi saaks nii korda et uusi koldeid ei tekkiks?.St kas süvaveeniuuringuid ei tehat mis on põhjustanud paisu veresoontes.Milline on operatsiooi käik ja sellega kaasnevad riskid,seda mulle üldse ei räägitud kuna arstil oli kiire lõunale minekuga j ama pidavat õnnelik olema et üldse ta konsultatsioonile pääsesin.Rääkisin oma terve vasema jala puute ja temperatuuri tundlikkusest teatud ajaperioodil siis seda ei seaostatud veresoontega.
Kuidas saaksin rohkem infot ja asalikku minusuhtes hoolivat abi?
A.Lukas Tartus end med töötaja.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kurb, et Te ei saanud Teid rahuldavaid vastuseid oma arstilt. Soovitus - vahetage arsti. Üldiselt varikoos diagnoositakse tõesti silmaga. Süvaveeniuuringud on vajalikud, kui tekib kahtlus nende läbitavuses - anamneesis tromboos, väljendunud erinevus jalgade läbimõõdus. Veenilaiendiite põhjuseks peetakse sidekoe nõrkust, mis aga kirurgiliselt pole korrigeeritav. Varikoosioperatsioon järgselt retsidiive tekib umbes 15%, seda aastate jooksul peale operatsiooni. Operatsioon seisneb laienenud pindmiste veresoonte eemaldamises, likvideeritakse ka ühendus süva ja pindmise süteemi vahel kubemes. Põhiline tüsistus operatsioonil on hematoomid, mis võivad operatsioonijärgselt ka infitseeruda - tekib haavamädanik. Hematoomide profülaktikaks peab peale operatsiooni kandma elastset sidet ja esimestel päevadel piirata liikumist. Tundlikkuse häired ei ole iseloomulikud varikoosi korral.