kastreerimine 25.05.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 33 aastane ja mul on üks poeg. Olen aastaid oma aktiivse seksuaalse käitumisega tekitanud endale ja teistele palju probleeme. Kuna ma rohkem lapsi ei soovi siis olen otsustanud lasta ennast ära kastreerida. Millist möju avaldab see mu tervisele ja kas on vöimalik saada rohkem infot selle kohta?
Andres

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ei oska küll arvata, mida Te peate silmas aktiivse seksuaalse käitumise all, kuid arvan, et kastreerimine pole küll õige asi selle parandamiseks. Kastreerimise all mõeldakse munandite eemaldamist. Munanditel pole speramtosoidide tootmine ainuke funktsioon, ka meessuguhormoonid pärinevad sealt. Meessuguhormoonid võtavad osa ainevahetuse regulatsioonist, ühtlasi mõjutavad ka käitumist. Nende puudumisel meesterahvas muutub naiselikuks, karvakasv väheneb jne. Kui tahate olla kindel, et vahekordadest ei sünniks rohkem lapsi, oleks võimalik teostada steriliseerimine - munanditest spermatosoide kusitisse juhtivad torud suletakse operatsiooni teel.