Kooliõed: koolides tuleb koroona levikule pidurit tõmmata

Kooliõed: koolides tuleb koroona levikule pidurit tõmmata

Tallinna koolide kooliõed paluvad pöördumises kõigil haiguse sümptomitega õpilastel ja õpetajatel jääda koolikollektiivist eemale ja võtta ühendust perearstiga. End tervena tundvatel inimestel on aga viimane aeg kasutusele võtta ettevaatusabinõud, sest nad võivad viirust kanda seda ise teadmata.

Kui kevadel läksid õpilased nädalateks täies mahus koduõppele, siis praegu toimuvad enamustes koolides lisaks distantsõppele ka kohapealsed tunnid, mistõttu on koolimajad potentsiaalsed nakkuse levimise kohad. Praktika näitab, et nii ei ole ainult teoreetiliselt, kirjutavad kooliõed pöördumises.

Selliseid koole, kus õppetöö toimub veel nö täiskomplektis, on alles jäänud üksikud. Kuid olukord muutub iga päev ja see ei pruugi nii jääda. Kui veel eelmisel nädalal olid näiteks Õismäel asuvad koolid viirusest suhteliselt puutumata ja õppetöö toimus koolimajades, siis sel nädalal tuli ka sealsetel koolidel distantsõpe kasutusele võtta.

Praegu ei ole kooliõdede sõnul võimalik öelda, kuidas on mõnedel koolidel õnnestunud viirust kauem vältida. «Võib-olla on oma osa sellel, et osades koolides on lapsed rohkem pärit ümberkaudsest piirkonnast ja ei kasuta kooli tulekuks ilmtingimata ühistransporti. Või siis tullakse küll kooli kokku üle linna, kuid kasutatakse selleks lapsevanemate transporti. Kuid viiruse leviku piiramiseks ei ole ühte võluvitsa, kasutada tuleb kõiki kättesaadavaid meetodeid komplektis,» öeldakse pöördumises.

Hetkel on valdavas enamuses koolides kasutusel erinevad kontaktõppe ja distantsõppe kombinatsioonid. Üks variant on kontaktõpe algklassidele, aga distantsõpe vanematele klassidele. Teine variant on «kordamööda lahendus», kus ühel päeval on koolis nooremad, teisel päeval vanemad õpilased.

Nädal tagasi algas õpetajate haigestumise laine, sest õpetajad kandsid küll visiire, kuid mitte maske ning see ei ole piisav. «Sel nädalal on alanud õpilaste haigestumise laine. Lähikontaktsetena on meie 80 kooliõest tänaseks karantiini suundunud kaks kooliõde,» kirjutavad õed.

«Kõik meie õed näevad kõrvalt, kuivõrd on laste, vanemate ja kooli personali seas üldine ärevuse foon kasvanud — ärrituvus, väsimus, unehäired, vererõhu kõrgenemine. Neid näiteid on igal õel palju. Murekohaks jäävad need, kel mingil põhjusel pole toetajaid ja kellest me ei pruugigi midagi teada. Koroonastatistikat koolides haldab haridusamet.»

Ühe võimalusena viiruse levikut koolimajades pidurdada tuleb õdede sõnul koolidel üle vaadata koristamise kord. Pindasid tuleks puhastada sagedamini kui kord päevas. 

«Kevad on alles kaugel, pikk ja pime talv on veel ees. Viiruse levikul ja rasketel tagajärgedel on veel palju ruumi olukorda veel negatiivsemaks muuta. Me ei tohi juba praegu käega lüüa, vaktsiinide saabumiseni tuleb vastu pidada!»

Viiruse edasikandumise tõkestamiseks paluvad SA Tallinna Koolitervishoid kooliõed pidada kinni järgmistest juhistest:

 • Haigustunnuste puhul peaks jääma koju nii õpilased, õpetajad kui ka kõik teised kooli töötajad.
 • Koroonaviiruse mõju on väga individuaalne. Koju peaks jääma ka need, kellel enda hinnangul lihtsalt nohu või kerge külmetus. Ka on oluline teada, et kõigil Covid-nakatunutel ei kao lõhna- ja maitsetaju ning selle järgi ei saa ise ennast koroona negatiivseks tunnistada. Kõige kindlama vastuse viiruse kohta annab siiski test.
 • Nakkuse levikut aitab piirata maski kandmine. Maski on oluline kanda koolis, ühistranspordis, kauplustes, teatris-kontserdil ehk rahvarohketes siseruumides.  Maski ei ole mõtet kanda kodus ega õues.
 • Hoia suheldes distantsi. Kõik inimesed ei põe Covid-19 sümptomitega ja me ei tea seetõttu, kes võib olla viirusekandja.
 • Hea ettevaatusabinõu on kätepesu, käsi tuleb pesta tihti ning teha seda sooja vee ja seebiga. Avalikes kohtades on üleval desinfitseerimis jaamad. Need on heaks alternatiiviks kui kätepesu pole hetkel võimalik.
 • Väldi näo ja juuste puudutamist pesemata kätega.
 • Aevastamisel või köhimisel kata suu ja nina ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvräti tuleb seejärel visata kohe prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel võib kasutada oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
 • Väga oluline on tihe ruumide tuulutamine. Seda nii kodus, koolis kui ka teistes tööruumides.
 • Värskes õhus viibimine parandab immuunsust, ühtlasi on õues rohkem ruumi ja nakatumise võimalus väiksem. Võimalusel võiks koolid kaaluda õuevahetunde ja kehalise kasvatuse välitunde (tunde läbi viia õues).
 • Laadi alla viirusest teavitamise äpp HOIA. Kui oled saanud positiivse koroona testi, märgi end äpis haigena.
 • Usalda tervishoiutöötajaid ja otsi abi pädevatest allikatest. Erakorralise arstiabi saamiseks helista 112, tervise küsimustele saab vastuseid ka perearsti nõuandetelefonilt 1220. Usaldusväärset infot koroona viirusega seotud riiklikke korralduste kohta annab riigiinfo telefon 1247. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada