Koroonasümptomid luubi all: Covidi varbad

Koroonasümptomid luubi all: Covidi varbad

Koroonaviirusega seotud haigusjuhtumite analüüsidest on välja joonistunud omapärane sümptomite grupp, mis tekitab palju küsimusi ja hämmingut nii nakatunutel kui ka arstidel. Varvastel tekkivaid punaseid, valulikke, turses ja sügelevaid nahanähtude kooslust on koroonaviiruse valguses hakatud nimetama «Covidi varvasteks».

Kui nahaarstidele on viirusega seonduvad nahareaktsioonid tavapärane nähtus, nt leetrite ja tuulerõugete puhul, siis varvastega seotud kaebused tulid arstidele ootamatult. Kuigi koroonaviirust on seostatud ka nahalööbe ehk nõgestõvega, on sagedasim ja jahmatavaim haigussümptom varvaste nahakahjustus.

Ameerika Dermatoogia Akadeemia kogub kogu maailmast infot koroonaviirusega seotud tüsistustest – ligi pooled nahaarstidelt saadud raportid on seotud varvaste nahamuutuste kirjeldustega.

New York Times vahendab USA läänerannikul San Franciscos töötava nahaarsti dr Lindy Foxi üllatavat kogemust seoses koroonaviirusesse nakatunutega. Enne viiruspuhangut oli ta näinud aastas umbes nelja-viit patsienti, kellel olid varvastel ja sõrmedel valulikud punased või lillad kahjustused, mis tekivad tavaliselt talvel sõrmede või varvaste külmetamisest.

Alates aprillist on ta näinud kümneid sarnaseid juhtumeid. «Ühtäkki oleme n-ö üle ujutatud varvastega, mida tavaliselt näeme vaid seoses külmakahjustustega,» imestas dr Fox. «Mul on kliinikus palatid täis punetavate, paistes ja valutavate varvastega inimesi, kellel varem ei ole midagi sellist olnud.»

Tavapäraselt südatalvel nahale tekkivaid külmamuhkusid põhjustab väikestes veresoontes tekkiv põletikuline reaktsioon külmale või niisketele tingimustele. «Praegune aastaaeg ei toeta kuidagi selliste kahjustuste tekkimist,» ei väsi dr Fox imestamast.

Dr Fox ei ole ainus, kes selliste juhtumitega kokku puutunud. USA idarannikul Bostonis ütles Massachusettsi keskhaiglas töötav ülemaailmse dermatoloogide seltsi direktor dr Esther Freeman, et tema telemeditsiinikliinik on ka n-ö varbaid täis. «Pidin tegema mitmeid täiendavaid vastuvõttusid, et jõuda vastata sagenevatele pöördumistele seoses valutavate ja punetavate varvastega. Inimesed on väga mures,» kirjeldab dr Freeman.

Mitmes Hispaanias, Belgias ja Itaalias avaldatud meditsiiniraportis on kirjeldatud patsientide sagenenud arsti poole pöördumist seoses varvaste kahjustuste, nn Achilleuse kandade ja jalataldade valulikkusega. Kas patsiendid olid nakatunud ka koroonaviirusesse, ei olnud alati selge, kuna muidu olid nad terved ja testimisvõimalused olid piiratud.

Aprilli keskel avaldatud Hispaania arstide uurimus kirjeldab kahjustunud varvastega koroonapatsientide juhtumeid. Töös esitletakse ka patsientide nn külmamuhkudega varvastest tehtud pilte, mida murelikud inimesed olid arstidele saatnud. Enamus patsientidest olid alla 20-aastased, sh ka 15-aastane nooruk, kes sai erakorralise ravi osakonda pöördumisel ka teada, et tal on Covid-19-ga seoses kopsupõletik.

Teadlased on kummalise fenomeni uurimisega alles algusjärgus. Siiani tundub, et külmakahjustuse sarnased muutused varvastel on organismi reaktsioon viirusinfektsioonile ning see võib tekkida nädalaid pärast nakkuse ägeda faasi lõppu.

Terviseeksperdid soovitavad, et kui on tekkinud varvastele punased, lillakad ja põletustunnet tekitavad kahjustused, tuleks muude võimalike põhjuste välistamiseks konsulteerida perearsti või nahaarstiga.

Ekspertide sõnul ei ole selliste varvaste tekkimisel vaja joosta traumapunkti, kus on oht kokku puutuda koronaviiruse või teiste haigustega. Dr Foxi sõnul on varvaste kahjustus märk organismi reageerimisest kehasse tunginud viirusele ja et kehal tekkis selle suhtes hea immuunreaktsioon. Lohutav on uudis, et selline varvaste kahjustus ei vaja erilisi abinõusid ega ravi ning möödub ilma tõsisema meditsiinilise sekkumiseta.

Clevelandi Kliiniku kopsuarst dr Humberto Choi näeb varvaste kahjustuses vere kiirenenud hüübimisest tekkinud imepisikeste trombide ehk verehüüve tekkimist keha eemalasetsevates kohtades, st sõrmedes ja varvastes, tekitades seal sügelust ja lööbena avalduvat nahaärritust.

Riiklikul tasandil ei ole terviseametnikud varbakahjustusi lisanud koroonaviiruse sümptomite loendisse. Dermatoloogid nõuavad aga muutust, öeldes, et nn Covidi varbad peaks olema piisav alus inimese koroonaviirusnakkuse suhtes testimiseks ka muude sümptomite puudumisel.

Dr Foxi sõnul peaks Covidi varbad olema piisav koroonaviiruse testi tegemise põhjus, nii nagu ka lõhnataju kadumine, ootamatud hingamishäired ja valu rinnaku piirkonnas.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada