E-sigareti vedelikest leiab sageli kutsehaigusi põhjustavaid kemikaale

E-sigareti vedelikest leiab sageli kutsehaigusi põhjustavaid kemikaale E-sigaretid
Allikas: Tracy McClarck/Wikipedia

Poolesaja juhuslikult valitud e-sigareti vedeliku koostist analüüsinud teadlased nendivad, et neist enamike pahvimisel satub hingamisteedesse lõhnaaineid, mille pikaajalist sissehingamist on eelnevalt seostatud respiratoorse bronhioliidi ja teiste kopsuhaigustega.

Kuigi e-sigarettide pahvimisel ei satu kopsudesse tüüpilisi vähiga seostatud ühendeid nagu benseeni ja bensopüreeni või tõrva, valitseb suurem määramatus e-sigarettide vedelikus leiduvate lisandainete suhtes, vahendab ERRi teadusportaal Novaator.

Ajakirjas Environmental Health Perspectives ilmunud töös otsisid Harvardi ülikooli teadlased eesotsas Jon Alleniga 51st juhuslikult valitud e-sigareti vedelikust jälgi suhteliselt laialt kasutatavatest lõhnaainetest. Diatsetüüli, atsetüülpropiooni ja atsediooni kasutatakse muu hulgas karamelli, puuvilja, alkoholi, iirise ja või maitse jäljendamiseks. Samas on nende pikaajalist sissehingamist seostatud kopsuhaigustega.

Näiteks diatsetüül sattus avalikkuse huviorbiiti 2000. aastate algus, kui USAs diagnoositi kaheksal mikrolaineahjus valmistatavat popkorni tootnud tehases töötanud inimesel pöördumatu kopsuhaigus respiratoorne bronhioliit. Selle tõsisemate vormide korral on ainsaks raviks kopsusiirdamine. Diatsetüüli kasutati tehases sellele võise maitse andmiseks, misläbi puutusid töötajad sellega kokku igapäevaselt. E-sigarette pahvides hingatakse ühendit sisse samas vormis ja võrreldavas koguses, kui tehases töötades. Ainsaks vaheks on kokkupuute kestvus

Ainete olemasolu kontrollimiseks kasutati seadeldist, mis tõmbas elektroonilisest sigaretist auru korraga kaheksa sekundit ja suunas selle läbi spetsiaalse filtrisüsteemi. Allen leidis selle alusel atsetüülpropiooni 23 kontrollitud vedelikus, atsediooni ja diatseüüli vastavalt 46s ja 39s. Diatsetüüli võis sagedamini kohata muu hulgas puuviljamaitselistes ning tubaka ja mentooli lõhna jäljendavates vedelikes.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

3 kommentaari

Muideks
26.12.15 09:38
Puhas O2 ka tappab või vähemalt lühendab eluiga.
Millagi lugesin artiklit sellemkodhta kuidas katses hoiti hiiri puhta hapniku keskkonnas ja need hiired antsid varem saba kui need kes nö tava õhus olid
-74
   
+84
Huvitav
22.12.15 09:59
- miks sama uudist, mis põhineb silmnähtavalt ebakorrektsel ühel ainsal uurimistööl, levitatakse kõigis portaalides. Nn. 'popcorn lunge' põhjuse/seos diatsetüüliga pole tegelikult tõestatud, kuna sisse hingati seda tolmuga, kus oli lisaks palu muidki osi. Mida ei uuritudki.
Samuti ei mainita, et samu aineid sisaldab tavasigareti suits sadu kordi rohkem, aga pole teada, et see kõnealust 'popcorn lunge' oleks põhjustanud, kuigi suitsetajaid on üle miljardi!

Ja üks viide ka: http://us.blastingnews.com/opinion/2015/12/new-e-cig-study-reveals-crisis-in-journalism-00691827.html
-68
   
+68
Remi
22.12.15 00:19
Soovitan ka tutvuda materjaliga, mis on eesti keelde on tõlgitud: http://e-liit.ee
Kogu ajakirjanuds on päris korralikult viltu ja kõik peksavad e-sigarette - ja täiesti asjatult.
-93
   
+84

Lisa kommentaar

Saada