Mida teeb huuletubakas hammaste ja igemetega?

Mida teeb huuletubakas hammaste ja igemetega?

Huuletubakas põhjustab suu limaskesta vähieelseid kahjustusi ning määndab hambad, rääkis Eesti Hambaarstide Liidu president Marek Vink.

Huuletubakas kahjustab eelkõige igemekude, põhjustades leukoplaakiat.

"Mokatubakas ärritab iget nii tugevalt, et sisuliselt on tegemist vähieelse limaskesta kahjustusega," ütles Vink. Lisaks taandub ärrituse tagajärjel hamba kaelalt ige, mille järel kahjustub pöördumatult hambajuure pind.

Dr Vink rääkis, et lisaks 28-le kantserogeensele ühendile on huuletubakas sageli suhkruga maitsestatud, mis annab energiat suubakteritele.

"Huuletubakas põhjustab otseselt kaariest, kuna bakteritele antakse suus kestvalt kaloreid juurde," ütles Vink, selgitades, et kaaries tähendab sisuliselt hamba kõvakoe ära mädanemist, mille tagajärjel jäävad suhu mustama ainult köndid.

Vingi sõnul on mokatubaka probleem nii tõsine, et hambaarstide liit ootab seadusandjatelt "laste mokatubaka" müümise lubamise osas karmimat käitumist.

"Praegu müüakse kioskites magusat nikotiinivaba mokatubakat – selle eesmärk on lapsi maast madalast sellist asja kasutama harjutada," tõi ta välja. "See on rahvatervise seisukohalt äärmiselt ebamõistlik käitumine."

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada