14. märts: rahvusvaheline neerupäev

14. märts: rahvusvaheline neerupäev

Kroonilise neeruhaigusega seotud probleemidele tähelepanu pööramiseks tähistatakse rahvusvahelist neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval.

Rahvusvahelise neerupäeva eesmärkideks on kroonilisest neeruhaigusest teadlikkuse tõstmine ja ennetavate meetmete tutvustamine: riskitegurite kõrvaldamine (suitsetamine, liigne alkoholitarvitamine, kõrge vererõhk), õige neeruhaige dieet ja sobiv kehaline aktiivsus.

Oluline on ka meedikute informeerimine nende võtmerollist neeruhaigete avastamisel ja vajalike uuringute läbiviimisel.

Rahvusvahelise neerupäeva teemad on aastate jooksul olnud seotud tähelepanu juhtimisega sellele, et krooniline neeruhaigus on globaalne tervishoiu probleem, mis on sageli ala-diagnoositud ja ala-ravitud.

Kroonilise neeruhaiguse patsiente esineb elanikkonna hulgas palju rohkem kui arvatakse. Eri maades läbiviidud uuringud on näidatud, et krooniline neeruhaigus esineb sageli:  ligikaudu igal 10. inimesel esineb erineva raskuskategooria tasemel neerukahjustust.

Kuna krooniline neeruhaigus võib kulgeda märkamatult, siis seda haigust patsient ei “tunne” ning kui ka arst ei märka neerufunktsiooni kontrollida, siis arenebki neerupuudulikkus. Oluline on haiguse varajane avastamine lihtsa uriini analüüsi tegemisega.

Neerufunktsiooni pidev langus on iseloomulik peaaegu kõikidele kroonilistele neeruhaigustele sõltumata sellest, kas tegemist on suhkur- või kõrgvererõhktõvest tingitud või mõne muu kroonilise neeruhaigusega. Tavaliselt kestab neeruhaigus aastaid, enne kui areneb välja selline lõpp-staadiumi neerupuudulikkus, mille puhul on vajalik dialüüsravi või neerusiirdamine.

2013. aasta rahvusvahelise neerupäeva teema on seotud eelkõige meedikute informeerimisega, et pöörata tähelepanu krooniliste neeruhaigete avastamisele ja hoida ära võimalikku lisa-neerukahjustust, mis võib ette tulla uuringute käigus või ravimite määramisel:  “Neerud kogu eluks: peata äge neerukahjustus!“

Rahvusvahelisel neerupäeval korraldatakse üle maailma erinevates riikides üritusi ja ettevõtmisi, mis on pühendatud kroonilise neeruhaiguse ennetamisele.

14. märtsil saavad huvilised Lääne Tallinna Keskhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas telefoni teel vestelda neeruarstiga või osa võtta „Neerukooli“ tööst, kus räägitakse neeruhaige toitumisest.

Neeruarstid vastavad küsimustele 14. märtsil kl. 12.-14.00 järgmistel telefonidel:
6511455, 6511450, 6511463 - Lääne Tallinna Keskhaigla
7318 272, 7318 276, 731270 - Tartu Ülikooli Kliinikum
6171220, 6171215   - Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Neerukool: „Neeruhaige toitumine“ 14. märtsil kl. 14.-15.00:
Tartu Ülikooli Kliinikumi nefroloogia osakonna õpperuum A663, L. Puusepa 8

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada