Kuidas ravida haava?

Kuidas ravida haava?

Suvisel ajal tekib ikka hõõrdumisi, ville, marrastusi ja erinevaid haavasid. Ida-Tallinna Keskhaigla proviisor Ülle Helena Meren annab nõu, kuidas valida vahendeid haava kaitseks ja paranemise soodustamiseks.


Viited: haav
Väiksemad vigastused paranevad organismi enda kaitsemehhanismide abil. Oluline on tagada selleks optimaalsed tingimused: haav peab olema puhas ja vajadusel kaitstud välise mustuse ning põletikutekitajate eest,“ kirjutab Meren ajakirjas „Tervis apteegist“.

„Üldjuhul on kõik igapäevaelus tekkinud marrastused ja haavakesed nn mustad haavad. Seetõttu on kõige olulisem esmalt haava ja selle ümbrust ohtralt loputada. Puhastamiseks sobib hästi füsioloogiline lahus või hea kvaliteediga kraanivesi (mitte kasutada külma vett, vedeliku temperatuur peab olema organismisarnane ehk 37 ºC). Kui haav veritseb, tuleb peatada esmane verejooks näiteks puhta sidematerjaliga haava peale surudes,“ soovitab Meren haava esmaabiks.

Pärast haava puhastamist mustusest ja võõrkehadest (muld, liiv, okkad jne) võib haava piirkonda desinfitseerida, et vältida põletiku teket. Mereni sõnul on oluline valida desinfitseerimiseks vahend, mis ei kuivata ega kahjusta haava ja ümbritsevaid kudesid. „Tänapäeval kasutatakse seetõttu enam alkoholi mittesisaldavaid vahendeid, PVP-joodi preparaate ja hõbedaioone sisaldavaid vahendeid. Vähem soovitatav on kasutada jooditinktuuri, mis sisaldab alkoholi, sest see kuivatab nahka ja kipitab. Haavaravi ei toeta ka vesiniku kasutamist, mis samuti kipitab ja takistab haava iseeneslikku paranemist. Vanadest aegadest hästi meeles olev briljantroheline kuivatab samuti haava ning värvib selle roheliseks, mistõttu pole võimalik eristada haavas põletikulise punetuse teket,“ selgitab proviisor.

Sageli küsitakse, kas haav tahab hingata või peab haava kinni siduma? Meren rõhutab, et haav tahab kindlasti hingata, mistõttu peab sidematerjal võimaldama õhu liikumist haava. „Uuemad plaastrid ja sidematerjalid seda ka teevad. Haava ei pea üldse alati kinni siduma või plaastriga katma, kui on võimalik vältida mustust haavas. Siiski tuleks jälgida, et haav liigselt õhu käes ära ei kuivaks. Kuivas haavas on küll põletiku teke ja arenemine väiksem, aga kuivus pikendab haava kokku kasvamist ja soodustab armi teket,“ selgitab Meren.

Täisversioon artiklist ilmus Ülikooli Apteegi ajakirjas „Tervis apteegist“ (suvi 2012).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada