Piinlik probleem: kõõmaga kimpus

Piinlik probleem: kõõmaga kimpus

Kõõm on dermatoloogilistest probleemidest üks levinumaid. Kuigi täpne tekkepõhjus on teadmata ja kõõma ei saa päriselt välja ravida, on võimalusi, kuidas kõõma kontrolli all hoida ja edukalt ravida.

Naharakud on pidevas uuenemises. Kõõma teke tähendab seda, et uute rakkude teke on kiirem ning surnud rakud on märgatavamad.

Viljandi haigla dermatoveneroloog Marge Tampere võtab ajakirjas "Tervis apteegist" lühidalt kokku, et kõõm väljendub liigse hulga surnud naharakkudena peanahal ning tekib sügelus ja ebameeldiv hallikas-valge helbeline ketendus. „Kõõma tõenäoliseks põhjuseks peetakse pärmseent Pityrosporum ovale. Seen kuulub normaalse mikrofloora hulka ja enamasti probleeme ei tekita, kuid mõnedel inimestel hakkab jõudsalt paljunema, põhjustades peanaha ärrituse ja kõõma,“ selgitab arst.

Täpsed põhjused, mis kutsuvad esile pärmseente paljunemist ja kõõma korduvat teket, on Tampere sõnul teadmata. Tihti peetakse kõõma põhjuseks peanaha tihedat kokkupuudet ekstreemsete temperatuuridega.

Võimalikud soodustavad faktorid:

-        suurenenud rasuproduktsioon,

-        hormonaalsed häired,

-        stress,

-        liiga harv juuste pesemine,

-        haigestumine,

-        neoroloogilised haigused (Parkinsoni tõbi),

-        immuunsuse langus (AIDS),

-        pärilikkus,

-        ilmastiku ja keskkonna mõjud.

Kõõm võib olla krooniline või tekkida mõne konkreetse ärritaja tõttu.

Kõõma saab edukalt ravida ja õigete ravivahenditega kontrolli all hoida, kuid päris välja ravida kahjuks mitte. „Kergetel juhtudel piisab sagedasest – see on siis igapäevasest – pesemisest, mis vähendab naha rasusust ja ketendust. Raskematel juhtudel peab kasutama ravivate toimeainetega šampoone ja losjoone. Ravi tuleb korrata haigustunnuste taastekkel,“ selgitab Tampere.

Kõõmašampoonide toimeained on erinevad, kui üks toode sulle ei sobi, varu kannatust ning proovi teist.

Tampere soovitab arstile poole pöörduda siis, kui käsimüügi vahenditega kõõm üldse ei taandu või kaasub tugev sügelus ja peanaha põletik.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas "Tervis apteegist" (sügis 2011).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Katsejänes
28.02.12 12:01
Loobusin hormonaalsetest rasestumisevastastest vahenditest (pillid, plaaster ja rõngas) ja poole aastaga sain kõõmast lahti. Kellel peanahaga ikka hullud lood, tasub kaaluda!
-48
   
+73

Lisa kommentaar

Saada