Bakter täidab hambaharja rolli

Bakter täidab hambaharja rolli

Teadlased leidsid hammaste lagunemise vastaseks võitluseks uue liitlase - suus leiduv bakter toodab ensüümi, mis hoiab ära hambakatu teket.

Avastus võib viia hambapasta väljatöötamiseni, mis suudab seda ensüümi võitluses hambakatuga ära kasutada, vahendas Novaator Science NOWd.

Inimese suuõõne soojades ja niisketes tingimustes elutseb enam kui 700 liiki baktereid, sealhulgas bakter Streptococcus mutans, üks peamisi hambakatu koostisosi. Õhukeste kihtidena hammaste külge klammerdunud S. mutansi bakterite kooslused lahustavad suhkruid ning toodavad happeid, mis võivad sööbida hambaemaili ning tekitada hambaauke.

Teised bakterid on healoomulisemad. Näiteks 2009. aastal avastasid teadlased, et keelel ja suuõõne teistel pehmetel kudedel leiduv bakter Streptococcus salivarius  ehk S. salivarius vähendab S. mutansi kolooniate teket hammastel.

Tokyo riikliku nakkushaiguste instituudi bioloog Hidenobu Senpuku ja tema kolleegid tahtsid jõuda selgusele, milline aine annab S. salivariusele võime võidelda hambaaukude tekke vastu.Kõige tugevamaks biokile tekkimise takistajaks osutus proteiin FruA, mis on liitsuhkruid lagundav ensüüm.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada