Kevade tulekuga kasvab teetanuse oht

Kevade tulekuga kasvab teetanuse oht

Teetanus on kevade tulekuga kaasnev oht, mida õnneks võimalik õigeaegse vaktsineerimisega ennetada.

Lume alt väljasulavas mullas ja sõnnikus võib olla peidus üliohtlik teetanuse e. kangestuskramptõve tekitaja.  Teetanuse tekitaja Clostridium tetani satub inimese organismi läbi vigastatud naha.  Haiguse peiteperiood on 6-14 päeva ( võib olla ka 1-30 päeva). Mida lühem on peiteperiood, seda raskemaks kujuneb haigus.  Tavaliselt algab haigus mälumislihaste spasmiga, millele järgneb neelamisraskus, haarates hiljem kõik tahtele alluvad lihased.

Teetanuse vastu vaktsineerimine täiskasvanutele tasuta, rõhutab Terviseamet.

Teetanus ohustab eelkõige täiskasvanuid, kuna lapsed on üldiselt kooli ajal läbiviidavate vaktsineerimiste kaudu haiguse vastu hästi kaitstud. Vaktsineeritud inimene saab immuunsuse kümneks aastaks, mille möödudes tuleb vaktsineerimist kaitse saamise eesmärgil korrata.

Koolilapsi vaktsineeritakse teetanuse vastu viimast korda 17-aastaselt, seega peaks kõik täiskasvanud, kes on vanemad kui 27-aastat mõtlema oma teetanuse-vastase kaitse uuendamisele. Vaktsineerimise sooviga tuleks pöörduda perearsti poole.  Difteeria-teetanuse vastane kompleksvaktsiin on ainus tasuta vaktsiin täiskasvanutele. 

Tänu üsna heale vaktsineerimisele esineb haigestumisi Eestis harva. Nii näiteks ei registreeritud Terviseametis 2010. aastal  mitte ühtegi haigusjuhtu, kuid 2011. aastal on esimene haigusjuht juba kirjas.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada