Uus saatesari tutvustab Eesti teadlaste tegemisi

Uus saatesari tutvustab Eesti teadlaste tegemisi

Paljusid Eesti või Eesti juurtega teadlasi peetakse maailma tippteadlasteks - on see siis nende teoreetilise mõtte, teadusliku avastuse, meetodi leiutamise, uurimustulemuste, tõestuse, rakenduse või uue tehnoloogia väljatöötamise või koguni teadusrevolutsiooni korraldamise eest.

Kuid enam ammu ei jõuta suurte avastusteni üksinda, püramiidi  tippu tõusmiseks on vaja laia ja tugevat aluspõhja - uurimisrühma, mitmete valdkondade, teadusharude ning teadlaste koostööd. Saatesari püüabki avada nende töömaad, tutvustada hinnatud teadlasi, probleeme ja teemasid, millega nad tegelevad.

Laupäeval, 15. jaanuaril kell 18.00 on  eetris sarja esimene saade, milles räägitakse ajust. Inimese aju kõige olulisemaks ülesandeks on vastu võtta, analüüsida, säilitada ja saata edasi signaale. Sellel põhineb meie mälu ja mõtlemine. Vananedes hakkavad närvirakkude vahelised seosed katkema, närvirakud hävivad. Täna osatakse Parkinsoni, Alzheimeri ja Huntingtoni tõve kulgu vaid  leevendada. Kuid akadeemik Mart Saarma ja tema töörühm on kaasaegset bio - ja geenitehnoloogiat kasutades avastanud valgud, mis võivad viia suure läbimurdeni - Parkinsoni tõve ravimi leiutamiseni.

Pildil Mart Saarma. Foto: ERR

Teadussaated "Püramiidi tipus"on eetris ETV-s laupäeviti kell 18.00, kordused neljapäeviti kell 14.00 ETV1 ja kordus ETV2-s pühapäeviti  kell 11.00.

Vaata saate klippi siit:

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada