Vanus mõjutab eriarsti juurde suunamist

Vanus mõjutab eriarsti juurde suunamist

See, kas teie perearst suunab teid edasi eriarsti juurde, sõltub värske uuringu kohaselt teie vanusest, soost ja jõukusest.

Ühendkuningriigi uurimisrühm uuris 130 000 patsiendi andmeid ning avaldas uuringu tulemused ajakirjas British Medical Journal.

Heategevusorganisatsiooni Age UK heategevusdirektor Michelle Mitchell märkis: „Arsti otsus patsient edasi suunata peab tuginema üksnes patsiendi ravivajadustele ja mitte tema vanusele. Vanuseline diskrimineerimine tervishoiuteenuste osutamisel on alates 2012. aastast ebaseaduslik, nii et meditsiiniabi vajavatel eakatel on aeg seda saada.“

Heategevusorganisatsiooni The King’s Fund ja University College Londoni (UCL) kuus aastat väldanud uuring hõlmas 326 Ühendkuningriigi arstipraksise patsiente, kellel esines menopausijärgset veritsust, puusavalu ja kõrvetisi.

Võttes arvesse kõik tegurid, mis võivad mõjutada arsti otsust patsient eriarsti juurde edasi suunata, nagu suitsetamine, kehakaal, alkoholitarbimine ja patsiendil esinevad haigused, tuvastasid uurijad märkimisväärseid erinevusi vanade ja noorte, meeste ja naiste eriarsti juurde suunamise tõenäosuses.

Üldjuhul kehtis reegel, et mida vanem on patsient, seda vähem tõenäoline on tema suunamine spetsialisti juurde, vahendab BBC

Menopausijärgse veritsuse korral oli üle 85-aastaste inimeste edasisuunamine 61% vähem tõenäoline kui vanuserühma 55–64 eluaastat kuulunud patsientidel. Puusavaluga patsientidel oli erinevus eriarsti juurde suunamises 32%.

Puusavaluga naised suunati 10% väiksema tõenäosusega eriarsti juurde kui mehed, samas leiti mõningaid tõendeid, et vaesema taustaga patsiendid panid puusavalu ja kõrvetiste pärast aja kinni väiksema tõenäosusega.

Uuring ei toonud välja selliste otsuste tegemise põhjuseid. Autorid pakkusid siiski välja, et ehk vanemad patsiendid paluvad end eriarsti juurde saata väiksema tõenäosusega ja et perearstid, kes valivad endale töökohaks kehvema elujärjega piirkonna, on tavaliselt ehk vähem altid patsiente edasi suunama.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada