Armastus võib leevendada valu

Armastus võib  leevendada valu

Armastus teeb haiget – vähemasti paljude romantiliste laulukirjutajate arvates – ent see võib USA teadlaste sõnul ka valu leevendada.

Aju skannimisel on leitud, et paljud ajupiirkonnad, mis osalevad valule reageerimises, aktiveeruvad ka armumise korral, kirjutab BBC.

Stanfordi ülikooli teadlased tekitasid 15 tudengile mõõdukat valu ja kontrollisid samas, kas armastatu pildi vaatamine hajutas nende tähelepanu.

Ajakirjas PLoS ONE avaldatud uuringus keskenduti armastuse algusetapile, seega võib „armastuse ravitoime“ aja jooksul nõrgeneda.

Katse läbiviinud teadlased kasutasid aju erinevate osade aktiivsuse mõõtmiseks reaalajas „funktsionaalset magnetresonantstomograafiat“ (fMRI).

Juba mõnda aega on olnud teada, et tugev armumistunne on seotud intensiivse ajutegevuse aktiivsusega mitmes erinevas ajupiirkonnas. Nende piirkondade hulka kuuluvad ka piirkonnad, mis on seotud ajukemikaal dopamiiniga, mis tekitab teatud stimulantide kombel – alates maiustuste söömisest kuni kokaiini tarvitamiseni – ajus mõnutunde seisundi.

Stanfordi ülikooli teadlased märkasid, et valu tundes aktiveeruvad skannimisel mõned nendestsamadest piirkondadest, ja soovisid teada, kas üks võib teist mõjutada.

Nad värbasid tosin tudengit, kellest kõik olid suhtes olnud kuni üheksa kuud – perioodi vältel, mida nimetatakse „intensiivse armastuse esimeseks etapiks“.

Kõigil tudengitel paluti kaasa võtta armastatu pilt ja pildid mõnest enda arvates sama atraktiivsest tuttavast.

Aju-uuringu ajal näidati tudengitele neid pilte ning mõõduka valu tekitamiseks pandi nende peopessa arvuti kontrollitav kuumapadjake.

Nad leidsid, et armastatu pildi vaatamine vähendas valu tajumist palju rohkem kui mõne tuttava pildi vaatamine.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada