Koolipäeva varane algus suurendab teismelistel autoavariide riski

Koolipäeva varane algus suurendab teismelistel autoavariide riski

Kui tunnid algasid hiljem, juhtus vähem avariisid.

Uuringus, mis hõlmas kahe Virginia linna koole, kus tunnid algasid erineval kellaajal, leiti seos koolipäeva varase alguse ja uniste õpilaste põhjustatud autoõnnetuste arvu vahel, kirjutab Businessweek.

„Teismelised vajavad öösel vähemalt 9 tundi und ja tundub, et paljud ei maga piisavalt. See on osaliselt seotud tundide algusajaga keskkooliastmes,“ selgitas uuringu autor ja Virginias Norfolkis asuva Ida-Virginia meditsiinikooli unemeditsiini osakonna sisehaiguste dotsent dr Robert Vorona.

„Andmed näitavad, et vähesel magamisel on teismeliste jaoks negatiivsed tagajärjed,“ selgitas ta. „Mõnedel andmetel satuvad noored juhid suurema tõenäosusega liiklusõnnetusse siis, kui nad ei maga piisavalt.“

Uuringus võrreldi kahe kõrvuti asetseva ja sarnase rahvastiku koostisega linna, Virginia Beachi ja Chesapeake’i keskkooliõpilastega 2008. aastal juhtunud õnnetuste arvu. Virginia Beachis algasid tunnid kell 7.20 ja Chesapeake’is kell 8.40.

Kuigi kõikide autojuhtide arvestuses oli liiklusõnnetuste arv suurem Virginia Beachis, oli erinevus kahe linna teismelistega juhtunud õnnetuste esinemissageduse vahel ilmne. Chesapeake’is toimus 46,2 liiklusõnnetust 1000 teismelise juhi kohta, Virginia Beachis aga 65,4, seega 41% rohkem.

Need tulemused on olulised olenemata sellest, et nendega ei tõestatud otsest seost koolipäeva alguse ja liiklusohutuse vahel.

„Teismelised kipuvad hiljem magama minema – ükskõik, mis kell nad üles tõusevad,“ märkis Vorona. Teistes uuringutes on leitud, et koolipäeva hiljem alustavad teismelised magavad kauem.

Vorona soovitab keskkooliastmes koolipäeva hiljem alustada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada