Parasiitussid aitavad allergiatega võidelda

Parasiitussid aitavad allergiatega võidelda

Parasiitussidega nakatumine kaitseb mitmete autoimmuunhaiguste eest, muu hulgas astma ja allergiate, skleroosi, Crohni tõve ja esimese tüübi diabeedi eest.

Kuna usside sissesöömine tundub liiga ekstreemse ravimeetodina isegi raskeimate allergiate all kannatajatele, loodavad teadlased välja selgitada, kuidas ussid inimeste immuunsüsteemi muudavad. Kui see selgeks saaks, oleks võimalik arendada välja samal põhimõttel töötavad ravimid inimeste kaitsmiseks autoimmuunhaiguste eest, vahendab Novaator Technology Review´d.

Mitmetes uurimustes on näidatud, et parasiitsete ussidega nakatunud inimesed kannatavad harvemini allergiate ja teiste immuunhaiguste all. Usside kaitsva toime mehhanism pole praeguseks veel selge. Parasiitussidega nakatumine kutsub esile niinimetatud TH2 tüüpi immuunvastuse. Sama vastuse kutsuvad esile ka allergiaid tekitavad ained. TH2 vastuse käigus tõuseb antikeha nimega immuunoglobuliin E (IgE) tase. Selle antikeha seostumine spetsiifiliste vererakkudega signaliseerib rakke vabastama vereringesse erinevaid valke, muu hulgas histamiini, mis põhjustavad tüüpilisi allergiasümptomeid.

Bostoni ülikooli immunoloog Lisa Ganley-Leal´i töörühm leidis parasiitset lameussi uurides, et uss toodab ensüümi, mis lõikab juppideks vabad IgE retseptorid. Need jupid seostuvad seejärel IgE antikehadega ning antikehad ei saa seostuda immuunrakkudega. Seetõttu ei hakka immuunrakud vabastama tülikaid valkusid. Teadlased leidsid, et parasiidinakkuste all kannatavate inimeste veres leidub rohkelt selliseid valgujuppe, kuid nakatumata inimeste veres on neid väga vähe või üldse mitte. Töörühm püüab nüüd toota valku, mida muudetakse sarnaselt.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada