Kontaktläätsed silmade raviks

Kontaktläätsed silmade raviks

E-vitamiiniga varustatud kontaktläätsed säästaksid inimesi silmatilkade kasutamise vaevast.

Läätsesid saaks kasutada glaukoomi ja katarakti vastaste ravimite silma toimetamiseks, samuti kegemate probleemide nagu silmade kuivuse, põletiku või bakterinakkuste leevendamiseks, vahendab Novaator LiveScience´it.

Silmatilkade probleemiks on see, et ainult väike osa ravimist (üks kuni viis protsenti) jõuab tegelikult sarvkestani, kus ravim mõjuma peaks, ütles Florida ülikooli teadlane Anuj Chauhan. Silmahaiguste, näiteks glaukoomi korral, on vaja silmatilku panna mitu korda päevas, läätsede pidev silmast eemaldamine ravimi panekuks võib olla ebamugav.

Kontaktläätsede kasutamine ravimi tõhusamaks silma viimiseks pole uus idee. Tänapäevaste ravimiläätsede probleemiks on aga see, et ravim tuleb läätse küljest ära väga kiiresti, juba umbes tunni jooksul peale läätse silma panemist, selgitas Chauhan.

Uute läätsede puhul on see probleem lahendatud vitamiin E kasutuselevõtuga. Vitamiin moodustab keemilise müüri, mis takistab ravimil läätsest kiiresti välja valgumast. Sellise võimaluse annab E-vitamiini hüdrofoobne ehk vett tõrjuv iseloom – ravim ei saa liikuda otse läbi vitamiinikihi, vaid peab silma jõudmiseks aegamööda ümber vitamiini molekulide manööverdama.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada