Kes haigestuvad tuberkuloosi?

Kes haigestuvad tuberkuloosi?

Värske uuring leidis, et tuberkuloosi taustaks on varasem tuberkuloosiravi, kodutus, alkoholi kuritarvitamine ja HIV-nakkus.

Eesti paistab maailmas silma ravile raskesti alluvasse tuberkuloosi haigestumise kõrgete näitajate poolest. Tartu Ülikooli kopsukliiniku arst Kai Kliiman vaatles uurimuses kõiki Eestis aastail 2003 kuni 2005 kopsutuberkuloosidiagnoosi saanud patsiente ning püüdis leida riskitegureid, mis käivad koos ravile raskesti alluvate tuberkuloosivormidega, vahendab teadusuudiste portaal Novaator.  

Kokku osales uuringus 1163 inimest. Ligi kolm neljandikku haigetest olid mehed, 8 protsenti olid kodutud, 40 protsenti töötud ja iga viies haige oli viibinud kinnipidamisasutuses. Alkoholi kuritarvitajaid oli haigete seas 40 protsenti. 4,7 protsenti haigetest olid HIV-positiivsed.

Kliimani uuringust tuli välja huvitav paradoks. Kui naisi on tuberkuloosi haigestunute seas suhteliselt vähe, siis kõige nooremas vanuserühmas, alla 25 -aastaste seas, olid naisi rohkem kui mehi. Samuti oli selles rühmas riskiteguriks sünnikoht väljaspool Eestit. „Seda tulemust on raske seletada, siit tuleks edasi minna ja vaadelda näiteks, kas need haigestunud naised olid sünnitanud, sest rasedus nõrgestab naise immuunsüsteemi ja tuberkuloos lööb välja just nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel,“ ütles Kliiman.

Tuberkuloositekitajat kannab oma organismis umbes kolmandik inimestest, kuid neist haigestub elu jooksul suhteliselt väike osa: 5-10 protsenti.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada