Hiir sai inimese maksa

Hiir sai inimese maksa

Teadlased on suutnud anda hiirele inimese maksa, et uurida võimalusi mitmete haiguste ravimiseks.

Paljud haigused on organismi-spetsiifilised, nende hulka kuuluvad ka näiteks hepatiit B ja hepatiit C, millega on probleeme inimestel ja ka šimpansidel, aga mitte näiteks hiirtel. Ühest küljest on see hea, sest nii ei levi haigused ühelt liigilt või suuremalt taksonilt teisele, kuid teisalt muudab see nende haiguste vastu efektiivse ravi leidmise keerulisemaks, sest pole organisme, kelle peal saaks katseid läbi viia, vahendab teadusuudiste portaal Novaator LiveScience´it.

Tavaliselt kasvatatakse sel juhul rakke katseklaasis, kuid maksarakkude puhul pole see võimalik. „Inimese maksarakkude uurimine väljaspool organismi on praktiliselt võimatu, sest nad ei kasva ning neid on keeruline rakukultuuris säilitada,“ ütles uurimuse üks autoreid Inder Verma Californias asuvast Salki instituudi geneetikalaborist.

Hiired, kelle maksarakud on asendatud inimese maksarakkudega, on seetõttu ideaalseks lahenduseks, mis eelmainitud probleemid kõrvaldab.

„Selline inimese maksa mudel avab ukse paljudele uutele võimalustele, mis varem olid võimatud. Hiirte peal saab katsetada ravimeid ja geeniteraapiat ning tulevikus uurida ka maksavähi ravivõimalusi,“ ütles Verma.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada